موسسه نام آوران شهد قلم با مجوز رسمی از وزارت آموزش و پرورش با 18سال سابقه ی درخشان و کادر حرفه ای. فعال در زمینه ی تدریس خصوصی کلیه دروس در تمام مقاطع تحصیلی، امور آموزشی، آموزش زبان های خارجی و نهضت سواد آموزی با مدیریت خانم سنایی

ویژگی تصویر

آموزشگاه تدریس خصوصی نام آوران

  /  مقالات   /  بهترین زمان خواندن فیزیک برای کنکور
زمان خواندن فیزیک برای کنکور

بهترین زمان خواندن فیزیک برای کنکور

آیا می‌توان بهترین زمان خواندن فیزیک برای کنکور را پیدا کرد؟ برای همه افراد یک زمان خاص صدق می‌کند؟ آیا یادگیری در روز بهتر است یا در شب؟ تحقیقات زیادی در این زمینه توسط محققین مختلف انجام شده که هرکدام زمان های خاصی را مشخص کرده اند، با این وجود انتخاب زمان مناسب یکی از چالش های پیش روی هر دانش‌آموز است، که بتواند زمان مطالعه مطلوب خود را کشف کند تا بهترین یادگیری یا به اصطلاح بیشتری بازدهی درسی را داشته باشد، شیوه‌های یادگیری هر فرد متفاوت است  و با توجه به این روش‌ها می‌توان زمان مطالعه منحصر به فرد خود را انتخاب کند، اینک ما در این مقاله به بررسی و تحلیل بهترین زمان مطالعه فیزیک برای کنکور پرداخته ایم،

آموزشگاه نام آورن شهد قلم، از معتبرترین مرکز آموزش تدریس خصوصی در شهر تهران می‌باشد.

فواید درس خواندن در صبح: زمان خواندن فیزیک برای کنکور

برای بسیاری از دانش‌آموزان سخت است که صبح زود، پیش از رفتن به مدرسه، درس بخوانند. آن‌ها می‌خواهند سرحال و آماده برای یادگیری به کلاس درس خود برسند، نه اینکه با ذهنی خسته وارد مدرسه بشوند. اما در عین حال، برخی از دانش‌‎آموزان در ساعات اولیه‌ی روز بهترین عملکرد را برای درس خواندن دارند. از جمله مزایای مطالعه در ساعات اولیه‌ی روز می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ذهن شما شاداب است: زمان خواندن فیزیک برای کنکور

آیا در ابتدای روز بیش از همیشه احساس هوشیاری و انگیزه می‌کنید؟ آیا بعد از یک خواب خوب شبانه سرحال هستید و دوست دارید فعالیت‌های خود را از سر بگیرید؟ اگر چنین هستید، احتمالاً بهترین زمان برای درس خواندن شما، ساعات اولیه‌ی صبح است.

البته باید مطالعه را قبل از آن شروع کنید که تفکر درباره‌ی تصمیمات روزانه، کارهای روزمره و فهرست کارهایی که باید در طول روز انجام دهید، ذهن شما را مختل کند.

 • برنامه خواب شما مختل نمی‌شود: زمان خواندن فیزیک برای کنکور

وقتی عصرها مشغول درس خواندن باشید، گویی زمان خیلی سریع می‌گذرد. قبل از اینکه متوجه شوید، ساعت 11:30 شب را نشان می‌دهد، و زنگ ساعت شما برای 6:00 صبح روز بعد تنظیم شده است.

اگر بخواهید عملکرد خوبی در مدرسه داشته باشید، بسیار مهم است که به اندازه‌ی کافی بخوابید. برای تبدیل شدن به یک دانش‌آموز برتر، نیازی به پیروی از یک برنامه‌ی مطالعه‌ی صبحگاهی ندارید. اما اگر تا اواخر شب به تکالیف خود نپردازید، راحت‌تر به برنامه‌ی خواب خود پایبند خواهید بود.

 • نور طبیعی تقویت‌کننده‌ی مغز است: زمان خواندن فیزیک برای کنکور

مطالعات نشان می‌دهد که نور طبیعی بر هورمون ها و ریتم شبانه‌روزی ما تأثیر می‌گذارد و در عین حال فعالیت مغز را افزایش می‌دهد. نور طبیعی می‌تواند یادگیری، شناخت، خلق و خو و حتی خواب را بهبود ببخشد.

اگر در مکانی مطالعه می‌کنید که می‌توانید صبح‌ها نور طبیعی دریافت کنید، می‌توانید راحت‌تر تمرکز کنید و اطلاعات جدید را به طور موثرتری حفظ کنید.

 • روز خود را مثبت شروع می‎‌کنید: زمان خواندن فیزیک برای کنکور

هنگامی که روز را به طور سازنده شروع می‌کنید، اغلب آن انرژی مثبت را در بقیه‌ی روز با خود حمل می‌کنید.

علاوه بر این، زمانی که بدانید یک فعالیت چالش برانگیز را در شروع روز انجام داده‌اید، قبل از اینکه اکثر همکلاسی‌هایتان حتی از رختخواب بیرون بیایند، احتمالاً بیشتر احساس کنترل می‌کنید و استرس کمتری خواهید داشت.

<yoastmark class=

فواید درس خواندن در بعد از ظهر

بیایید با بررسی مزایای درس خواندن در بعد از ظهر به بررسی این سوال ادامه بدهیم که بهترین

زمان برای مطالعه چه وقتی از روز است:

 • دسترسی آسان به همسالان و معلمان

یکی از راهکارهایی که در ایجاد انگیزه برای اکثر دانش‌آموزان موثر است، تشکیل یک گروه تکالیف است. هر کسی هر از گاهی سوالاتی دارد. وقتی با گروه کوچکی از همسالان با انگیزه مطالعه می‌کنید، در کنار افرادی خواهید بود که می‌توانید برای کمک گرفتن به آن‌ها مراجعه کنید.

اگر همیشه به تنهایی مطالعه می‌کنید، ممکن است وقتی با یک تکلیف سخت مواجه می‌شوید دلسرد شوید. و اگر صبح زود یا دیر وقت باشد، ممکن است معلمان و همسالانتان برای حمایت از شما در دسترس نباشند.

 • فضاهای عمومی و کتابخانه‌ها باز هستند

بسیاری از دانش‌آموزان معتقدند که مطالعه در خانه موثر نیست. اگر بیشترین تمرکز را در فضایی آرام دارید که دانش‌آموزان دیگری در آن حضور دارند (مانند کتابخانه‌ها یا اتاق‌های مطالعه)، بهترین زمان برای مطالعه‌ی شما بعدازظهرها است که این فضاها باز هستند.

 • فرصت یکپارچه‌سازی اطلاعات جدید

حتماً می‌دانید که شب امتحان درس خواندن هرگز از شما دانش‌آموز موفقی نمی‌سازد. بنابراین باید با مرور دوره‌ای مطالب جدید، از همان روزی که درس جدید را می‌آموزید، هوشمندانه‌تر مطالعه کنید. اگر انتخاب شما این باشد که بعد از ظهر مطالعه کنید، از مزیت مرور یادداشت‌های خود بهره‌مند خواهید شد. آن هم در حالی که اطلاعات در ذهن شما تازه است.

 • محدودیت کمتر در زمان مطالعه شما

اگر بعد از ظهر درس بخوانید، کنترل بیشتری بر برنامه‌ی خود خواهید داشت. وقتی بعد از ظهر درس می‌خوانید، جلسات مطالعه‌ی شما به دلیل رفتن به مدرسه یا به دلیل خستگی اواخر شب کوتاه نمی‌شوند.

<yoastmark class=

فواید درس خواندن در عصر

بعضی از دانش‌آموزان در عصر و شب انرژی بیشتری دارند و می‌توانند در آن ساعات بهتر تمرکز کنند. در ادامه فواید انجام تکالیف مدرسه در عصر ذکر شده است:

 • حواس پرتی و سر و صدای کمتر

بسیاری از دانش‌آموزان در ساعات شب، آرام و آرام ذهن هوشیارتری پیدا می‌کنند، زیرا عوامل حواس‌پرتی‌ کمتری وجود دارد. اگر شما هم چنین هستید، مطمئن شوید که در یک ساعت معقول به رختخواب بروید تا همچنان خواب کافی داشته باشید!

 • برای برنامه‌ی شلوغ دانش‌آموز مناسب‌تر است

دانش‌آموزان اغلب برنامه‌ی شلوغی دارند. آن‌ها باید بین ساعات مدرسه، سرگرمی‌، کارهای روزمره و ورزش‌شان، فرصت مناسبی برای مطالعه بیابند. چنین فرصتی معمولاً تنها در ساعات عصر به دست می‌آید. اگر فرصت کمی برای مطالعه فیزیک و انجام تکالیف دارید، حتماً اولویت بندی کنید تا در موعد تحویل تکالیف یا روزهای امتحان دچار مشکل نشوید.

 • حفظ اطلاعات جدید ساده‌تر است

برخی تحقیقات نشان می‌دهد که دانش‌آموزان قبل از خواب بهتر می‌توانند اطلاعات جدید را یاد بگیرند. زیرا زمانی که شما خواب هستید، مغز شما اطلاعات جدید را یکپارچه می‌کند تا بتوانید بعداً آن‌ها را بازیابی کنید.

نتیجه‌گیری

همانطور که ذکر شد، بهترین زمان برای مطالعه فیزیک، به تمام فعالیت‌های اصلی و فوق برنامه‌ی یک دانش‌آموز در طی روز و ترجیحات یادگیری او بستگی دارد. هر دانش‌آموزی با توجه به این موارد و تجربیاتی که طی سال‌های تحصیل به دست آورده است، بهتر می‌داند که چه ساعاتی از روز برای مطالعه‌ی مباحث درسی برای او بهتر است.

اگر برای درس فیزیک و ریاضی معلم خصوصی دارید، کلاس‌های تدریس خصوصی ریاضی و فیزیک را هم برای وقت‌هایی هماهنگ کنید که از لحاظ ذهنی آماده‌تر هستید. درس فیزیک ترکیبی از روابط ریاضی و استدلال و منطق درست برای حل مسائل است. بنابراین برای یادگیری آن بهترین زمان‌های خودتان را در نظر بگیرید.

حتما بخوانید: فواید تدریس خصوصی ریاضی

ارسال یک نظر

عضویت کاربر

شما اجازه ثبت نام ندارید

بازنشانی کلمه عبور