موسسه نام آوران شهد قلم با مجوز رسمی از وزارت آموزش و پرورش با 18سال سابقه ی درخشان و کادر حرفه ای. فعال در زمینه ی تدریس خصوصی کلیه دروس در تمام مقاطع تحصیلی، امور آموزشی، آموزش زبان های خارجی و نهضت سواد آموزی با مدیریت خانم سنایی

ویژگی تصویر

آموزشگاه تدریس خصوصی نام آوران

  /  مقالات   /  چرا حل نمونه سوالات امتحانی اهمیت دارد؟
اهمیت حل نمونه سوالات امتحانی

چرا حل نمونه سوالات امتحانی اهمیت دارد؟

معمولا همه‌ی معلمان خصوصی و مدرسه و همچنین مشاورین از دانش‌آموزان می‌خواهند قبل از آزمون‌های نهایی، برای تمرین مباحث درس داده شده نمونه سوالات سال‌های قبل را حل نمایند. شاید برایتان سوال باشد که چرا اینقدر به حل نمونه سوالات امتحانی تأکید شده است؟ باید بگوییم که یادگیری منوط به تمرین و خودآزمایی است. روانشناسان اعتقاد دارند که باید برای به خاطر سپردن اطلاعات، باید تمرین فراوان انجام داد. ما در این مقاله قصد داریم درباره‌ی اینکه چرا حل نمونه سوالات امتحانی اهمیت دارد، صحبت کنیم. همراه باشید.

آموزشگاه نام آوران شهد قلم، معتبرترین مرکز آموزشی تدریس خصوصی در شهر تهران است.

چرا دانش‌آموزان باید نمونه سوالات امتحانی سال‌های گذشته را حل کنند؟

دانش‌آموزان با نزدیک شدن به امتحانات فقط به این فکر می‌کنند که باید کتاب را بخوانند تا همه چیز ملکه‌ی ذهنشان شود. اما طبق تحقیقات انجام شده توسط روانشناس‌ها، این یک اشتباه بزرگ و رایج بین دانش‌آموزان می‌باشد. در ادامه به مهمترین دلایل اهمیت حل نمونه سوالات امتحانی سال‌های گذشته، می‌پردازیم:

 • تمرین زیاد

شاید شما هم این ضرب‌المثل را شنیده باشید که کار نیکو کردن از پر کردن است. به این معنی که تمرین زیاد سبب موفقیت در هر کاری می‌شود. همین مورد را هم می‌توان در مورد حل نمونه سوالات سال‌های قبل به کار برد. با حل یک مسئله به طور مکرر، با مفهموم و فرمول‌های آن‌ها آشنا شده و شما می‌توانید مسائل و سوالات مشابه را هم حل کنید.

اهمیت حل نمونه سوالات امتحانی

اهمیت حل نمونه سوالات امتحانی

 • اصلاح برنامه‌ی مطالعاتی

حل نمونه سوالات سال‌های گذشته کمک می‌کند تا شما یک برنامه‌ریزی درست برای مطالعات خود داشته باشید. زیرا بعد از حل نمونه سوالات متوجه می‌شوید که در کدام مبحث دچار اشکال هستید و باید زمان بیشتری را برای آن بگذارید. بنابراین با تمرین نکردن نمی‌توانید یاد بگیرید و از میزان یادگیری خود اطلاع داشته باشید. همانطور که می‌دانید حفظ مطالب درسی به شما کمک می‌کند تا در امتحانات عملکرد مناسبی نشان دهید. با حل نمونه سوالات سال‌ها‌ی قبل هم می‌توانید بفهمید که چقدر مطالب را حفظ کرده‌اید و چه میزان از وقت خود را باید به آن اختصاص دهید.

 • خود ارزیابی

یکی دیگر از اهمیت حل نمونه سوالات امتحانی این است که شما متوجه نقاط قوت و ضعف خود می‌شوید. وقتی نمی‌توانید یک نمونه سوال را حل کنید و شما را به چالش می‌کشد، نشان دهنده‌ی این است فقط شما راه حل را حفظ کرده‌اید نه اینکه مفهوم و رویکرد را حفظ کرده باشید.

 • مدیریت زمان

دانش‌آموزانی که نمونه سوالات سال‌های قبل را حل نمی‌کنند، معمولا در جواب دادن به بعضی از سوالات امتحان نهایی خود، دچار مشکل و چالش می‌شوند. آشنایی با نوع طراحی سوالات به دانش‌آموزان در زمان امتحانات آخر ترم، کمک بسیار بزرگی می‌کند. این امر به بر نمره، عملکرد مدیریت زمان دانش‌آموزان در زمان امتحانات تأثیر می‌گذارد. پس حل نمونه سوالات به شما کمک می‌کند تا از به وجود آمدن این مشکلات جلوگیری شود. حل نمونه سوالات زیاد باعث می‌شود هر دفعه زمان حل کردن نمونه سوالات شما کمتر شود.

 • یادگیری الگوی امتحان

با حل کردن برگه‌های امتحانی چند سال اخیر و تمرین کردن آن‌ها، الگو، روند سوالات و … را بیشتر درک می‌کنید. مثلا شما متوجه تعداد سوالات و مباحث درسی نمره‌آور و مهم می‌شوید. وقتی که شما با نوع طراحی سوالات امتحانی، نحوه‌ی بارم‌بندی، شیوه‌های استفاده از جداول و نمودارها و اطلاعات موجود در کتاب‌های درسی، آشنا می‌شوید، به شما کمک می‌کند تا در آزمون نهایی با دید بهتری شرکت کنید.

اهمیت حل نمونه سوالات امتحانی

اهمیت حل نمونه سوالات امتحانی

 • بازبینی بهتر

یک بار مطالعه به شما در درک مفاهیم کمک می‌کند، اما وقتی بازنگری مجدد انجام می‌دهید، می‌توانید درس را بهتر به خاطر بسپارید. هر چقدر این بازبینی بیشتر باشد، شما برای نمره خوب گرفتن در امتحانات شانس بیشتری دارید. طبق تحقیقات، افرادی که بازبینی بیشتری دارند نسبت به افرادی که این کار را نمی‌کنند، در امتحانات موفق‌تر هستند. حل نمونه سوالات متداول به بازنگری جامع همه درس‌هایی که مطالعه کردید، کمک می‌کند.

 • انگیزه قوی و مرور درس

افرادی که در حل نمونه سوالات موفق می‌شوند، انگیزه بیشتری می‌گیرند و اعتماد به نفسشان هم بالاتر می‌رود. اما اگر فردی هم در حل نمونه سوالات موفق نشود، می‌تواند مباحثی را که ضعیف است را از یک معلم خصوصی کمک بگیرد و آن را تقویت نماید.

 • پرورش خلق و خوی امتحانی

با حل نمونه سوال، میزان تحمل شما از سوالات دشوار بالا می‌رود. در روز امتحان، خلق و خوی نقش بسیار مهمی را ایفا می‌کند. پس سخت کوشی، فداکاری و تلاش را با حل نمونه سوالات امتحانی تقویت نمایید.

 • دقت و افزایش سرعت

با حل نمونه سوالات بیشتر و تمرین زیادتر، در زمان پاسخ دادن به سوالات امتحانی، کمتر دچار اشتباهات خواهید شد. بنابراین حل نمونه سوالات به شما در افزایش دقت در پاسخ به سوالات کمک کرده و سرعت شما هم بیشتر می‌شود. همچنین به شما کمک می‌کند تا زمان را بهتر مدیریت کنید و می‌توانید برای هر سوال زمان کافی در نظر بگیرید و برای بازبینی تمرکز داشته باشید.

اهمیت حل نمونه سوالات امتحانی

اهمیت حل نمونه سوالات امتحانی

 • درک طرح نمره‌گذاری

با حل نمونه سوال مباحث مهم را که نمره بالاتری دارند را درک کرده و می‌توانید به مفاهیمی که نمره‌ی بیشتری دارند، توجه ویژه‌تری داشته باشید.

 • به روز ماندن

الگوی سوالات امتحانی مدام در حال تغییر است. شما باید برای پاسخ به انواع سوالات جدید آماده باشید. داشتن اضطراب در وقت امتحانات معمول می‌باشد. اما ممکن است این اضطراب در برخی افراد بیشتر باشد. نمونه سوالات باعث شده تا شما از جدیدترین الگوها و سوالات متداول آگاه شوید. داشتن آگاهی کافی در مورد نوع سوالاتی که ممکن است در امتحان باشد، استرس و ترس امتحان را تا حد زیادی کم می‌کند.

 • افزایش کارایی

از آنجایی که مفاهیم، نظریه‌ها و فرمول‌ها بسیار زیاد است، بنابراین تسلط داشتن بر همه‌ی مباحث در یک دور‌ه‌ی زمانی کوتاه ممکن نمی‌باشد. زمانی که روی نمونه سوالات تمرینی کار کردید، الگوی آزمون را می‌فهمید و آمادگی خود را افزایش خواهید داد. اینکار باعث بهبود عملکرد شده و هم کارایی شما را زیاد می‌کند.

از کجا نمونه سوال امتحانی بگیریم؟

شما برای حل نمونه سوالات امتحانی باید ابتدا چندین نمونه سوالات مخالف را تهیه کنید. مجموعه‌های مخالفی از نمونه سوالات در بازار وجود دارد. علاوه بر خرید این کتاب‌ها، سایت‌هایی هم وجود دارد که مجموعه‌هایی از این نمونه سوالات را دارند. هر مدرسه در سطح کشور داراری نمونه سوالات مختص به خودش است. بنابراین مدارس مختلف نمونه سوالات مختلف داشته و کیفیت هر نمونه سوالات هر مدرسه به کیفیت سطح آموزش آن مدرسه بستگی دارد.

اکثر دانش‌آموزان در شهرهای بزرگ به معلمان و طراحان سوال حرفه‌ای دسترسی دارند. اما این امکانات برای همه دانش‌آموزان در همه‌ی شهرها فراهم نمی‌باشد. همانطور که گفتیم می‌توانند از سایت‌های معتبر با طراحان حرفه‌ای کمک بگیرند.

نتیجه‌گیری

ما در این مقاله سعی کردیم به اهمیت حل نمونه سوالات امتحانی بپردازیم و شما هم متوجه شدید که چه میزان حل سوالات امتحانی مهم است. به شما توصیه می‌کنیم که هر روز یک بار به تمرین بپردازید تا مطمئن شوید که فقط مطالب را حفظ نمی‌کنید. البته نا گفته نماند که که فقط حل نمونه سوال سال‌های قبل، باعث موفقیت شما نخواهد شد. شما باید یک برنامه‌ریزی درست داشته باشید و سخت فعالیت کنید تا به موفقیت برسید.

حتما بخوانید: چگونه باید روند پیشرفت دانش‌آموز خود را بسنجیم؟

ارسال یک نظر

عضویت کاربر

شما اجازه ثبت نام ندارید

بازنشانی کلمه عبور