موسسه نام آوران شهد قلم با مجوز رسمی از وزارت آموزش و پرورش با 18سال سابقه ی درخشان و کادر حرفه ای. فعال در زمینه ی تدریس خصوصی کلیه دروس در تمام مقاطع تحصیلی، امور آموزشی، آموزش زبان های خارجی و نهضت سواد آموزی با مدیریت خانم سنایی

ویژگی تصویر

آموزشگاه تدریس خصوصی نام آوران

  /  مقالات   /  راه‌های جذاب کردن کلاس ریاضی
جذاب کردن کلاس ریاضی

راه‌های جذاب کردن کلاس ریاضی

ریاضیات یکی از درس‌های بسیار مهم در مدرسه و در زندگی روزمره است. ریاضی سبب پیشرفت و توسعه همه‌ی انسان‌ها می‌شود و همچنین سبب تقویت حافظه خواهد شد و کمک می‌کند تا در آینده آسان‌تر با مشکلات کنار بیایند. یکی از هنرهای معلمان این است که بتوانند راه‌های جذاب کردن کلاس ریاضی را آموخته و در کلاس به کار ببرند. اینگونه دانش‌آموزان علاوه بر یادگیری بهتر و بیشتر محیطی شاد را تجربه کرده و به انجام فعالیت‌های کلاسی می‌پردازند.

در این مقاله راه‌های جذاب کردن کلاس ریاضی را بیان می‌کنیم. تا انتهای این مطلب همراه باشید.

آموزشگاه نام‌آوران شهد قلم، معتبرترین مرکز آموزش تدریس خصوصی در شهر تهران است.

چگونه یک کلاس ریاضی شاد و فعالی داشته باشیم؟

امروزه با وجود اینترنت، دانش‌آموزان می‌توانند بیشتر سوالات خود را پیدا کنند اما ممکن است همیشه نتوانند به پاسخ درست سوالات خود برسند، در این مواقع این وظیفه معلم است که کلاسی را فراهم کند که دانش‌آموز با خیال راحت بتواند سوالات خود را بپرسد و با اعتماد بنفس ایده دهد. اکثر دانش‌آموزان به دلیل ترس از صحبت کردن در کلاس ریاضی به سراغ تدریس خصوصی ریاضی می‌روند.

امروزه کلاسی موفق است که در کنار یک محیط علمی، یک محیط شاد هم داشته باشند که معلم و دانش‌آموز به یک اندازه در آن نقش داشته باشند. در ادامه به چند نمونه از راه‌های جذاب کردن کلاس ریاضی می‌پردازیم.

جذاب کردن کلاس ریاضی

 • استفاده از روش‌های نوین تدریس ریاضی، راه‌های جذاب کردن کلاس ریاضی

معلمی که خلاق باشد باید تمام روش‌های نوین تدریس ریاضی را بلد بوده و تسلط کامل بر موضوع درس داشته باشد. باید با شناخت اهداف درس، بهترین روش را برای آموزش دادن انتخاب کند و از روش‌های جدید برای حل مسئله و از بهترین روش برای آموزش دانش‌آموزان استفاده کند. معلم باید اینقدر به درس تسلط داشته باشد تا مزایا و معایب هر روش را بشناسد و بهترین روش را به دانش‌آموزان تعلیم دهد.

 • استفاده از وسایل کمک آموزشی، راه‌های جذاب کردن کلاس ریاضی

معلم می‌تواند از وسایل کمک آموزشی مانند دست سازه‌های مربوط به درس، مثلا درس هندسه، آن بخش از درس را برای دانش‌آموزان راحت کرده تا آسان‌تر درس را بیاموزند.

 • بکارگیری تکنولوژی در آموزش ریاضی، راه‌های جذاب کردن کلاس ریاضی

یکی دیگر از راه‌های جذاب کردن کلاس ریاضی، استفاده از کامپیوتر در آموزش دروس است. بهتر است معلم با نرم‌افزار پاورپوینت آشنا بوده

تا بتواند دورس را با استفاده از اسلاید‌های جذاب طراحی کند و آموزش دهد. بنابراین بهتر است در آموزش ریاضی از پویانمایی استفاده کنید تا نتایج خوبی بگیرید.

جذاب کردن کلاس ریاضی

جذاب کردن کلاس ریاضی

 • استفاده از سرگرمی‌ها و بازی و ریاضی، راه‌های جذاب کردن کلاس ریاضی

استفاده از سرگرمی‌های بازی و ریاضی در کلاس می‌تواند دانش‌آموزان را ترغیب کند تا در کلاس فعالیت کنند و آموزش بهتری داشته باشند. معلم باید این خلاقیت را داشته تا بر اساس موضوع درس، بازی و سرگرمی تهیه کند که هم محیطی شاد داشته باشد و هم یادگیری را برای دانش‌‌اموزان راحت‌تر نماید. بهتر است از بازی‌هایی استفاده شود که ذهن دانش‌آموز را درگیر کند و آن‌ها را مجبور به فکر و حل مسئله نماید.

 • تهیه روزنامه دیواری و ارائه پزوهش‌های کلاسی

همانطور که می‌دانید تهیه روزنامه دیواری یک کار گروهی است.  این دوستی و همکاری بین دانش‌آموزان یکی از راه‌های جذاب کردن کلاس ریاضی می‌باشد. زیرا بین دانش‌آموزان تبادل نظر ایجاد می‌شود. دانش‌آموزان وقتی در کلاس درس به همکاری هم به تهیه روزنامه دیواری مربوط به درس اقدام می‌کنند و نتیجه را به کلاس ارائه می‌دهند، در درس ریاضی ترغیب شده و علاقمند می‌شوند.

 • برگزاری مسابقات بین کلاسی برای ایجاد رقابت

اگر بتوان دانش‌آموزان را در یک آزمون خارج از کلاس ترغیب کرد، می‌توان ذهن دانش‌آموزان را درگیر حل مسائل کرده و تلاش خواهند کرد تا مسائل را یاد گرفته و به روش‌های حل آن‌ها بپردازند تا از همکلاس‌های خود پیشی بگیرند. سعی می‌کنند به دنبال منابع یادگیری ریاضی باشند، سوالات خود را در کلاس بپرسند و برای رفع ضعف‌های خود تلاش می‌کنند. اینگونه بین معلم و دانش‌آموزان همکاری ایجاد می‌شود و کلاس برای دانش‌آموز جذاب خواهد شد.

جذاب کردن کلاس ریاضی

جذاب کردن کلاس ریاضی

 • معرفی نفرات اول مسابقات ریاضی و پژوهش‌های علمی برتر

برگزاری مسابقات بین کلاسی در کنار معرفی نفرات برتر نتیجه بخش خواهد بود که باعث ایجاد انگیزه بین دانش‌آموزان می‌شود. وقتی که نفرات اول مسابقات ریاضی و روزنامه دیواری معرفی شود و یک جایزه برایشان در نظر گرفته شود، یک رقابت سالم بین دانش‌آموزان ایجاد خواهد شد.

 • استفاده از کارت‌های تشویقی، راه‌های جذاب کردن کلاس ریاضی

معلم می‌تواند دو نوع کارت خوب و عالی طراحی کند و برای دانش‌آموزانی که رو به پیشرفت هستند یک کارت خوب بدهد و بعد از اینکه تعداد کارت‌های خوب هر دانش‌آموز به ۱۰ تا رسید، یک کارت عالی به او دهد و بعد از اینکه تعداد کارت‌های عالی به ۱۰ تا رسید یک هدیه با توجه به علاقه دانش‌آ‌موز به او هدیه دهد. اینگونه بین دانش‌آموزان رقابت ایجاد شده و تلاش می‌کنند خود را بالا کشیده و به درس ریاضی علاقمند شوند.

 • معلم خصوصی ریاضی

معلمانی که می‌خواند معلم خصوصی شوند و تدریس خصوصی انجام دهند، اول باید بتوانند دانش‌آموزان را به خود جذب کنند، حساسیت‌های آن‌ها را بشناسند، نقاط قوت و ضعف آن‌ها را بدانند تا از این طریق تعداد شاگردانشان افزایش یابد.

جذاب کردن کلاس ریاضی

جذاب کردن کلاس ریاضی

علل فعال نبودن دانش‌آموزان در نوشتن تکالیف ریاضی

 1. همگانی بودن تکلیف در سطح کلاس
 2. تنوع نداشتن تکلیف
 3. بی‌میلی اکثر دانش‌آموزان در تکالیف نوشتاری
 4. نداشتن معیار سنجش در ارزشیابی تکلیف
 5. ندانستن معلمان به راه‌های شکوفا سازی خلاقیت دانش‌آموزان
 6. کار در کلاس به روش رقابتی
 7. کار در کلاس به روش انفرادی
 8. توجه نداشتن دانش‌آموزان به کاربرد ریاضی در زندگی روزمره

نقش خانواده در پیشرفت تحصیلی به خصوص در درس ریاضیات

طبق تحقیقات انجام شده والدینی که افرادی آگاه و باسواد هستند، پیشرفت تحصیلی دانش‌آموزان هم بیشتر است. این والدین بیشتر فرزندان خود را راهنمایی می‌کنند. والدین با شناخت بیشتر شیوه‌های تعلیم و تربیت بهتر می‌توانند به فرزندان خود کمک کنند.

جذاب کردن کلاس ریاضی

جذاب کردن کلاس ریاضی

تأثیر تغذیه و بهداشت در یادگیری درس ریاضیات

از آنجایی که درس ریاضیات نیاز به تفکر زیاد داشته، در زمان آموزش دیدن و حتی آموزش دادن به شادابی احتیاج است. امروزه معلمان تدریس درس ریاضی را در همان ساعات اولیه انجام می‌دهند، زیرا در این مواقع فکر دانش‌آموز آماده بوده و در اول صبح شادابی خاصی دارد. خب مسلما کسانی که از نظر روحی و روانی آمادگی نداشته باشند نمی‌توانند به راحتی تمرکز کنند و یادگیری در آن‌ها به خوبی انجام نمی‌شود.

یکی از عواملی که باعث می‌شود دانش‌آموزان نتوانند در درس ریاضی موفق شوند، بهداشت و تغذیه‌ی نامناسب و وضعیت بد روحی دانش‌آموزان است. بنابراین نوع تغذیه و بهداشت در رشد دانش‌آموزان اثر داشته و تغذیه‌ی نامناسب باعث کندی رشد، کمبود وزن و حجم مغز می‌شود که همین موضوع باعث شده دانش‌آموز نتواند درس ریاضی را به خوبی فرا گیرند.

این را هم بخوانید: انواع روش‌های تدریس ریاضی ابتدایی

ارسال یک نظر

عضویت کاربر

شما اجازه ثبت نام ندارید

بازنشانی کلمه عبور