موسسه نام آوران شهد قلم با مجوز رسمی از وزارت آموزش و پرورش با 18سال سابقه ی درخشان و کادر حرفه ای. فعال در زمینه ی تدریس خصوصی کلیه دروس در تمام مقاطع تحصیلی، امور آموزشی، آموزش زبان های خارجی و نهضت سواد آموزی با مدیریت خانم سنایی

ویژگی تصویر

آموزشگاه تدریس خصوصی نام آوران

  /  مقالات   /  تأثیر خواب عمیق برای مغز و افزایش یادگیری
خواب عمیق برای افزایش یادگیری

تأثیر خواب عمیق برای مغز و افزایش یادگیری

امروزه همه‌ی افراد با امکانات و ابزارهای متنوعی که دارند، در هر جایی که باشند، یادگیری برایشان آسان است. فهمیدن مفاهیم با این امکانات و ابزارها کاری راحت می‌باشد. با همه این اوصاف تأثیر خواب عمیق برای مغز و افزایش یادگیری را نباید نادیده گرفت، بلکه باید آن را جدی هم گرفت. خواب نه تنها برای یادگیری بلکه برای سلامت روان، تناسب اندام و عوامل دیگری اهمیت دارد.

معمولا دانش‌آموزانی که با کمبود خواب مواجهه هستند، با مشکلات توجه و رفتار دست و پنجه نرم می‌کنند. این موضوع می‌تواند به عملکرد ضعیف در مدرسه بی‌انجامد. مغز هم مانند سایر اعضای بدن برای عملکرد خوب به استراحت نیاز دارد. بهترین راه برای به خاطر سپردن مطلب جدید، خواب مناسب است. خواب باعث تقویت خاطرات می‌شود. همچنین کمک می‌کند تا خاطرات جدید با خاطرات قبلی پیوند داده شود. خواب حتی می‌تواند کمک کند تا شما ایده‌های خلاقانه جدیدی داشته باشید.

 تحقیقات نشان داده است، خواب قبل از یادگیری به آماده سازی مغز کمک بزرگی می‌کند. خواب بعد از یادگیری هم به ذخیره این اطلاعات جدید در ساختار مغز اجباری است. با این روش احتمال اینکه شما مطالب را فراموش کنید، بسیار کم می‌باشد. با کم خوابیدن تواناییتان برای مفاهیم جدید به شدت کاهش می‌یابد. در واقع کمبود خواب باعث می‌شود تا شما توانایی تصمیم گیری نداشته باشید و خلاقیت شما محدود خواهد شد.

آموزشگاه نام‌آوران شهد قلم، معتبرترین مرکز آموزش تدریس خصوصی در شهر تهران می‌باشد.

عوارض کم خوابی

 • کاهش مهارت حافظه،خواب عمیق برای افزایش یادگیری

همانطور که گفتیم تثبیت حافظه به خواب وابسته است. خواب به یادآوری تأثیر دارد و کمک می‌کند تا مغز اطلاعات را در جایی که ذخیره کرده به آن دسترسی یابد و از آن در موقع لزوم استفاده کند.

خواب ضعیف باعث می‌شود توانایی مغز برای حفظ اطلاعات، ضعیف عمل کند و از یادگیری موضوعات تحصیلی جلوگیری کند. اگر خوب نخوابید مغزتان نمی‌تواند اطلاعات به دست‌ آمده را حفظ کند. بنابراین شب بیداری‌ها فایده‌ای نخواهد داشت.

خواب عمیق برای افزایش یادگیری

خواب عمیق برای افزایش یادگیری

 • عدم تمرکز و تحلیل مناسب، خواب عمیق برای افزایش یادگیری

کم خوابی باعث هوشیاری و تمرکز کمتر می‌شود و در نتیجه توجه شما را کاهش می‌دهد و جذب اطلاعات را دشوار می‌کند. تحقیقات نشان داده است که خواب قبل از یادگیری برای تشکیل پایه اولیه اطلاعات ضروری است. زیرا مغز را برای جذب اطلاعات جدید آماده می‌کند.

کاهش تمرکز سبب می‌شود تا روند فکری به کندی پیش برود. همچنین کارهایی که به استدلال پیچیده و منطقی نیاز است را مختل می‌کند و باعث سردرگمی می‌شود. وقتی تمرکز پایین باشد، سبب پریشانی شما خواهد شد.

یک معلم خصوصی ریاضی وقتی به شما تدریس می‌کند اولین نکته این است که ذهن شما تمرکز لازم را برای یادگیری بعد از خواب مناسب، داشته باشد.

 • سلامت روان ضعیف

یکی از مهمترین تأثیر خواب عمیق برای مغز و افزایش یادگیری، سلامت روان است. محرومیت از خواب باعث می‌شود تا روحیه و سلامت روان شما ضعیف شود. کمبود خواب موجب تحریک‌پذیری، عصبانیت و کاهش توانایی شما برای مقابله با استرس می‌شود.

مشخص شده است، نوجوانانی که شب‌ها خواب کافی ندارند، احساس ناراحتی بیشتری می‌کنند. همچنین باعث افسردگی در نوجوانان خواهد شد و در نتیجه کاهش نمرات را هم در پی خواهد داشت.

 • افزایش خطر ابتلا به بیماری آلزایمر

شاید خیلی از شما نگرانی فعلیتان کسب مهارت‌های جدید باشد. اما در واقع بی‌خوابی تأثیرات عمیق‌تری روی توانایی‌های شناختی شما می‌گذارد. حتی می‌تواند باعث بیماری
آلزایمر شود. کمبود خواب سطح بتا آمیلوئید را افزایش می‌دهد. با انباشته شدن آن طی سال‌ها، می‌تواند به نواحی از مغز آسیب برساند که منجر به اختلال در مغز می‌شود.

یکی از اولین علائم بیماری آلزایمر، مشکلات حافظه است. همچنین مشخص شده که خواب رابطه بسیار مثبتی با یادگیری دارد.

در ادامه چند ترفند برای بهتر خوابیدن به شما ارائه می‌دهیم.

خواب عمیق برای افزایش یادگیری

خواب عمیق برای افزایش یادگیری

نکاتی برای خواب بهتر

از آنجایی که خواب برای سلامت جسمی و ذهنی مهم است، ممکن است خواب با کیفیت برای بسیاری از افراد مشکل و پر چالش باشد. کم خوابی تأثیرات بسیار بدی در تمام زمینه‌های زندگی دارد. به ترفندهای زیر برای خواب راحت توجه کنید:

 1. تخت و ملحفه خوب و با کیفیت

داشتن تخت مناسب به شما این اطمینان را می‌دهد که به اندازه کافی راحت هستید و استراحت مي‌کنید. همچنین با خیال راحت و بدون درد و نگرانی از اینکه ستون فقراتتان آسیب ب‌بیند می‌خوابید. بنابراین ملحفه‌ها و پتوهای شما نقش بسیار مهمی در خواب شما دارد.

 1. تاریک بودن محیط خواب

اگر در زمان خواب در معرض نور قرار بگیرید ریتم خواب شبانه روزی شما را به هم می‌زند. فضای تاریک به خواب راحت کمک کرده و مانع از ایجاد اختلال در استراحت شما می‌شود.

 1. نویز را به حداقل برسانید

یک اتاق خواب راحت باید عاری از هر گونه سروصدا باشد تا شما یک خواب راحت داشته باشید. می‌توانید برای از بین بردن این نویز از گوش گیر یا هدفون استفاده کنید.

خواب عمیق برای افزایش یادگیری

خواب عمیق برای افزایش یادگیری

 1. درجه حرارت محیط را تنظیم کنید.

اگر دمای اتاق خواب مناسب نباشد، سرد و یا گرم باشد، باعث اختلال در خواب شما خواهد شد. دمای ایده‌‌آل در هر فردی متفاوت است. اما بیشتر افراد دمای خنک‌تر را می‌پسندند.

 1. حداقل هفت ساعت بخوابید

اگر می‌خواهید مطمئن شوید که میزان خواب توصیه شده در هر شب را دارید، باید زمان مشخص شده را در برنامه خود قرار دهید. بر روی زمان ثابت بیدار شدن خود کار کنید و زمان خواب لازم را مشخص کنید که باید حداقل هفت ساعت بخوابید.

 1. زنگ ساعت را هر روز در یک زمان مشخص تنظیم کند
اگر در زمان‌های مختلف از خواب بیدار شوید، جز محالات است که بدن شما به یک روال خواب عادت کند. زمان بیداری از خواب را انتخاب کرده و به‌ آن پایبند باشید.
 1. چرت زدن در حدود ۲۰ دقیقه

چرت زدن در روز باعث رشد بینایی و حرکتی شما می‌شود. چرت زدن می‌تواند کاهش عملکرد ناشی از تمرینات مکرر طول روز را به شما بازگرداند. اما این نکته را در نظر داشته باشید که اگر بیش از حد و طولانی در طول روز چرت بزنید، برنامه خواب شب شما به هم می‌ریزد و خوابیدن برایتان سخت است. بهترین زمان برای چرت زدن کمی بعد از ناهار است. و بهتر است از ۲۰ دقیقه بیشتر نباشد.

 1. روی تلاش برای آرامش تمرکز کنید

چند نمونه از کارهایی که می‌تواند به شما در خواب مناسب کمک کند، انجام حرکات کششی،گوش دادن به موسیقی آرام و تمرینات تمدد اعصاب، می‌باشد. بر روی مدیتیشن ذهن آرام، آرام سازی عضلات و تصویرسازی تمرکز کنید. این نمونه‌ها می‌تواند به شما در داشتن یک خواب راحت کمک کند.

خواب عمیق برای افزایش یادگیری

خواب عمیق برای افزایش یادگیری

 1. تنظیم ریتم شبانه

ریتم شبانه روزی یا ریتم شبانه یک ساعت درونی بدن است که هر ۲۴ ساعت یکبار تکرار می‌شود. ریتم شبانه باعث تنظیم زمان بیداری و خواب می‌شود.

 1. چند ساعت قبل از خواب شام بخورید

اگر شما یک شام مفصل میل کرده‌اید، خوابیدن برایتان سخت‌تر می‌شود. برای اینکه اختلالات خواب شما بعد از یک غذای مفصل کاهش یابد، بهتر است شام را زودتر بخورید. مخصوصا اگر غذای چرب و تندی است.

این را هم بخوانید: قیمت معلم خصوصی در منزل

ارسال یک نظر

عضویت کاربر

شما اجازه ثبت نام ندارید

بازنشانی کلمه عبور