موسسه نام آوران شهد قلم با مجوز رسمی از وزارت آموزش و پرورش با 18سال سابقه ی درخشان و کادر حرفه ای. فعال در زمینه ی تدریس خصوصی کلیه دروس در تمام مقاطع تحصیلی، امور آموزشی، آموزش زبان های خارجی و نهضت سواد آموزی با مدیریت خانم سنایی

ویژگی تصویر

آموزشگاه تدریس خصوصی نام آوران

  /  مقالات   /  چگونه مسیر تحصیلی و شغلی درست برای فرزند انتخاب کنیم؟
انتخاب مسیر تحصیلی و شغلی درست برای فرزند

چگونه مسیر تحصیلی و شغلی درست برای فرزند انتخاب کنیم؟

این سوال ممکن است ذهن همه‌ی والدینی که فرزندشان به سن تحصیل رسیده باشد را درگیر کند. آینده‌ی شغلی فرزندان یک دغدغه بزرگ برای والدین می‌باشد. اما در این بین والدینی هستند که می‌خواهند فرزندانشان آرزوهای تحقق نیافته آنان برآورده شود و آینده‌ی شغلی فرزندش را مطابق میل خودش پیش ببرد و برنامه‌ریزی کند. در این بین اصلا توجهی به علاقه، استعداد، تیپ شخصیت فرزند توجه نکند. اگر شما یک والد همراهی هستید و به شخصیت فرزندتان احترام می‌گذارید و اجازه می‌دهید راه و روش زندگی خود را کشف کند تا استعداد ذانی و پنهانش بروز نماید، باید روش‌های تربیتی مناسبی را برگزینید. در این مقاله قرار است به این نکته که چگونه مسیر تحصیلی و شغلی درست برای فرزند خود انتخاب کنیم؟ بپردازیم. همراه باشید.

آموزشگاه نام‌ آوران شهد قلم، معتبرترین مرکز آموزشی تدریس خصوصی در شهر تهران است.

آینده فرزندانمان را ترسیم کنیم؟

آینده همراه با موقیعت‌ها و فرصت‌های زیادی است که نه والدین و نه فرزندان از آن خبر ندارند. اگر والدین بخواهند آینده فرزند خود را از پیش در ذهن ترسیم کنند و آینده‌ای از پیش تعیین شده را مجسم نمایند، در حقیقت فرزندان نمی‌توانند از این موقعیت‌ها به خوبی استفاده کنند. اینگونه که او دیگر مسیرهای پیش رو را نمی‌بیند و فقط مسیری که از پیش تعیین شده است را خواهد دید.

والدین چگونه می‌توانند به فرزندان کمک کنند تا بر اساس توان، استعداد و علاقه خود و با تغییرات سریع جهان شغل خوبی را انتخاب نمایند؟

والدین باید از کودکی به فرزندان خود بیاموزند که کار را هدف خود قرار دهند و به آن فقط از جنبه امرار معاش نگاه نکنند بلکه یک برنامه ریزی صحیح داشته و خود را آماده کنند و از آن کار لذت ببرند. باید برنامه ریزی تحصیلی از همان دوران کودکی انجام شود. در ضمن نباید از فرزندان انتظار رود که در کوتاه‌ترین مدت به بهترین شغل دست یابند. آموزش مهارت‌هایی که در کودکی انجام می‌دهید در همه‌ی زندگیشان مفید خواهد بود.

انتخاب مسیر تحصیلی و شغلی درست برای فرزند

انتخاب مسیر تحصیلی و شغلی درست برای فرزند

علاقه به یادگیری، انتخاب مسیر تحصیلی و شغلی درست برای فرزند

بهتر است از همان دوران کودکی کاری کنید که در فرزندانتان علاقه به یادگیری شکوفا شود. زیرا امروزه علاقه به یادگیری برای پیشرفت در کار بسیار اهمیت دارد. کودکانی که به یادگیری علاقه دارند در دوران‌های تحصیلی با موقعیت‌های خوب روبرو خواهند شد. در واقع این کودکان مدرسه را جالب و نوعی کار می‌دانند. همچنین تجربه‌های مثبت در دوران تحصیلی باعث رضایت شغلی آنان خواهد شد.

نباید نسبت به یادگیری بی‌توجه بود و بعد از فراغت تحصیل آن را کنار گذاشت. با کمک یادگیری می‌توانید به تجربه‌های جدید آشنا شد. در بازار کار امروز و آینده آموزش و یادگیری هرگز متوقف نمی‌شود.

چگونه می‌توانید فرزندان را به یادگیری علاقمند کنید؟

فرزندان با مشاهده شما در هنگام مطالعه، پزوهش و… به یادگیری علاقمند می‌شوند. شما باید کتاب‌های مفید هم برایشان تهیه نمایید تا کنجکاویشان تحریک شود. برای پیشرفت کودکانتان با معلمان همکاری کنید. وقتی پیشرفت داشته باشد، تشویق شده و بیشتر تلاش می‌کند. اما یادتان باشد که تحسین کردن والدین مهم‌تر می‌باشد.

فرزندان باید بدانند که تلاش و کوشش باعث موفقیت شده و تنبلی باعث شکست می‌شود. نباید از کودک یا نوجوان انتظار داشت که بیشتر از توان و استعدادش تلاش کند زیرا موجب فشار روانی کودک می‌شود.

جوانانی که برای بدست آوردن موفقیت تحت فشار والدین قرار می‌گیرند و در کنکور و یا شغل خوبی پذیرفته نمی‌شوند، ناامید و افسرده خواهند شد.

نباید انتظار داشت که همه به بالاترین تحصیلات و بهترین مشاغل دست یابند. قرار نیست همه استاد دانشگاه، پزشک و تاجر شوند. راه‌های دیگری برای موفقیت در زندکی وجود دارد.

نگرشی درست نسبت به کار، انتخاب مسیر تحصیلی و شغلی درست برای فرزند

وقتی شما نگرش صحیح و درستی به کار داشته باشید، فرزندانتان هم در کار خود موفق خواهند شد. بنابراین بهتر است در خانه از مسائل مثبت و سازنده کار صحبت کنید نه نکات منفی آن. اکثر کودکان نسبت به شغل والدینشان نگرشی مبهم دارند. بهتر است آن‌ها را به محل کار خود ببرید تا با محیط کار، نو‌ع کار، مهارت‌های شما و همکارانتان و… آشنا شوند.

مهمترین مهارت‌هایی که فرزندان باید بیاموزند، اصول مثبت کار است. کار را جالب و مفرح نشان دهید نه خسته کننده و یکنواخت و بی‌ارزش. فرزندان را تشویق کنید تا در حل مشکلات کار، ابتکار و خلاقیت نشان دهند و کار را بخشی از زندگی خود و با ارزش بدانند.

به فرزندان کمک کنید تا اصول و مهارت‌های مناسب با مشاغل مختلف را یاد بگیرند. قدرت بیان، برقراری ارتباط مناسب با دیگران، کار گروهی، صداقت، خلاقیت و ابتکار، استقلال، توان رویارویی و غلبه بر مشکلات بسیار مهم است.

انتخاب مسیر تحصیلی و شغلی درست برای فرزند

انتخاب مسیر تحصیلی و شغلی درست برای فرزند

کشف استعداد فرزندان، انتخاب مسیر تحصیلی و شغلی درست برای فرزند

یکی دیگر از انتخاب مسیر تحصیلی و شغلی درست برای فرزند، کشف استعداد فرزندان است. باید بدانید که فرزندانتان چه مهارت‌ها و توانایی و استعداد منحصر به فردی دارند. برای انتخاب یک شغل مناسب باید علاقه، انگیزه و ارزش‌های خود را پیدا کنید. برخی افراد معتقدند که شغلی را که انتخاب می‌کنید باید متناسب با استعدادتان باشد. اینگونه لذت و رضایت شما از کار هم زیاد می‌شود.

به شغلی که علاقه داشته باشید برایتان لذت بخش بوده و به آن از جنبه ‌تفریح نگاه می‌کنید.

چگونه می‌توانید به فرزندانتان در کشف استعدادشان کمک کنید؟

ریچارد نلسون بار تأکید دارد که علاقه، آرزو و خواسته‌های شما باعث می‌شود عملکرد و کارایی شما بیش از توان و استعدادتان باشد. پیشنهاد او این است که بهتر است برای کشف استعدادتان، از کارهای روزانه‌تان در مدرسه یا محل کار و سرگرمی‌ها و ورزش‌ مورد علاقه خود یادداشت مختصری تهیه نمایید. بعد باید لیستی از فعالیت‌هایی که نیاز به مهارت‌های خاصی دارد را به ترتیب و بر اساس علاقه و عملکرد بهتر تهیه نمایید تا اینگونه به نقاط قوت و ضعف خود برسید.

نباید در این راه به مهارت‌ها و شغل‌های که ثروت و موقعیت اجتماعی خوبی دارند توجه کنید. باید از نوجوانی فرزندان تشویق شوند تا فعالیت‌های متفاوتی را امتحان کنند که دارای مهارت و استعداد خاص هستند. وگرنه هرگز به توانایی‌ها و استعداد خود پی نمی‌برند.

نقش والدین

امروزه همه‌ی فرزندان خودشان شغل خود را انتخاب می‌کنند و در انتخاب شغل آزاد هستند و مسئولیت کار خود را قبول خواهند کرد. والدین فقط باید در این راه کمک کننده و مشوق باشند. اگر مشوقشان باشید خوشحال و موفق خواهید شد. اگر فرزندانی که برخلاف میلشان و به اجبار پدر و مادر شغلی را برگزینند، ناامید و ناموفق می‌شوند. درواقع توقع زیاد والدین مشکلی ندارد. اما فشار زیاد آن‌ها باعث شده تا جوانان و نوجوانان به سوی اهداف نادرست پیش روند. به موفقیت فرزندانتان در رشته‌ی مورد علاقه‌شان اعتماد کنید و برای موفق شدن‌شان کمک کنید. وظیفه‌ی والدین بسیار اهمیت دارد.

حتما بخوانید: نکات تدریس معلم در کلاس‌های گروهی

ارسال یک نظر

عضویت کاربر

شما اجازه ثبت نام ندارید

بازنشانی کلمه عبور