موسسه نام آوران شهد قلم با مجوز رسمی از وزارت آموزش و پرورش با 18سال سابقه ی درخشان و کادر حرفه ای. فعال در زمینه ی تدریس خصوصی کلیه دروس در تمام مقاطع تحصیلی، امور آموزشی، آموزش زبان های خارجی و نهضت سواد آموزی با مدیریت خانم سنایی

ویژگی تصویر

آموزشگاه تدریس خصوصی نام آوران

  /  مقالات   /  بهترین روش یادگیری ریاضی
یادگیری بهتر ریاضی

بهترین روش یادگیری ریاضی

ریاضی یک درس سخت و پر چالش برای اکثر دانش‌آموزان می‌باشد. بهتر است هر دانش‌آموزی بهترین روش‌ یادگیری ریاضی را بداند. زیرا درس ریاضی در تمامی رشته‌ها قرار دارد. دروس مربوط به رشته‌ی ریاضی دارای مباحث مختلفی می‌باشد که همین موضوع به نوبه‌ی خود باعث سخت‌تر شدن این رشته می‌شود. البته اشخاصی هم هستند که به این رشته علاقه داشته و در این رشته تحصیل هم می‌کنند. برخی از دانش‌آموزان هم برای فرار از آن به رشته‌های دیگر روی می‌آورند.

شما می‌توانید با یادگیری روش‌های مختلف و با حل چند تست بیشتر از رقیب‌های خود پیشی گرفته و به رتبه و دانشگاه مورد نظر خود برسید. پس این درس را فراموش نکنید. اگر هم احساس می‌کنید برخی مسائل را نمی‌فهمید با معلم خصوصی و تدریس خصوصی و تمرین زیاد مشکل خود را برطرف کنید. همانطور که می‌دانید ریاضی درس حفظی نمی‌باشد بلکه باید دست به قلم شوید و تمرین کنید تا به خوبی یاد بگیرید.

آموزشگاه نام آوران شهد قلم، معتبرترین مرکز آموزش تدریس خصوصی در شهر تهران می‌باشد.

بهترین روش‌های یادگیری ریاضی

 • از یک معلم کمک بخواهید، بهترین روش یادگیری ریاضی

وقتی دانش‌آموزی به مدت طولانی درس را تمرین نمی‌کند و تقریبا می‌توان گفت بیشتر اطلاعات او از درس از بین می‌رود. در این زمان باید شخصی با تجربه باشد تا او را حمایت کند. در حقیقت یک معلم خصوصی خوب می‌تواند در این زمان کم به کمک دانش‌آموز بیاید. معلم خصوصی باعث افزایش اعتماد به نفس و یادگیری دانش‌آموز می‌شود. یک معلم ریاضی خوب بهترین آموزش‌ها را به شاگرد خود ارائه می‌دهد تا به نتیجه مورد نظر برسد. تدریس خصوصی می‌تواند هم به صورت آنلاین باشد و هم حضوری.

 • تغییر نگرش نسبت به کلاس‌های ریاضی، بهترین روش یادگیری ریاضی

برای شروع کلاس‌های ریاضی بهتر است نگرشی مثبت داشته باشید. اگر به نگرش منفی در این درس ادامه دهید باعث می‌شود توانایی خود را در درک موضوع از دست دهید در نتیجه نمی‌توانید پیشرفتی داشته باشید. بهتر است یک آموزش حرفه‌ای در ریاضیات ببینید تا نگرش‌تان هم نسبت به آن تغییر کند.

یادگیری بهتر ریاضی

یادگیری بهتر ریاضی

 • برای درک بهتر فرمول‌ها می‌توان آن‌ها را به فارسی ترجمه کرد

ترجمه کردن فرمول‌ها به فارسی می‌تواند بسیار کمک کننده باشد. برای درک بهتر فرمول‌ها کتاب‌ها و منابع بسیاری وجود دارد. انتخاب منابع باید بر اساس سطح دانش‌آموزان باشد. این منابع جامع بوده و طوری توضیح داده شده که دانش‌آموزان بتوانند آن را به خوبی درک کنند.

 • بهتر است هنگام خرید کتاب‌های درسی زیر را در نظر بگیرید:

 • کتابی جامع که به طور کامل با هر فصل کتاب مرتبط باشد.
 • بعد از هر فصل، مسائل تشریحی را در سه سطح آسان، متوسط و دشوار انجام دهد.
 • کتاب انتخابی شما باید در سطح علمی و توانایی شما باشد.
 • شما باید در ریاضی تمرین زیاد داشته باشید، بهترین روش یادگیری ریاضی

برای حل مسئله ریاضی باید تمرین زیاد داشته باشید و این تمرین باید به صورت حل کردن باشد نه خواندن. ریاضی درسی است که باعث تفکر زیاد می‌شود و دانش‌آموزان به مرور به سرعت مسائل ریاضی را حل می‌کنند. اگر کتاب‌ها و منابع زیادی را برای یادگیری ریاضی دارید نباید از همه‌ی آن‌ها به طور همزمان استفاده کنید. تمرین اکثر کتاب‌ها شبیه هم هستند، در نتیجه حل این مسائل به طور همزمان کمکی نمی‌کند.

یادگیری بهتر ریاضی

یادگیری بهتر ریاضی

 • با تجزیه و تحلیل مسائل ریاضی راه‌های مختلفی پیدا کنید

دانش‌آموز باید بتواند یک مسئله را به روش‌های مختلف حل کند. بنابراین قبل از حل مسئله باید به دنبال روش‌های مختلف با تحلیل باشید. این کار باعث می‌شود تا شما ریاضی را به طور عمیق یاد بگیرید.

 • بر روی کاغذ تمرین کنید، بهترین روش یادگیری ریاضی

همانطور که گفتیم ریاضیات یک درس محاسباتی بوده و باید بر روی کاغذ تمرین شود. اما ممکن است بعضی دانش‌آموزان از روی بی‌حوصلگی این کار را انجام ندهند. این یک اشتباه بزرگ است که در یادگیری ریاضی به شما آسیب می‌رساند. باید تمرین‌های ریاضی با حوصله روی دفتر نوشته شود و به طور کامل حل کنید. حتی اگر پاسختان هم اشتباه باشد مهم نیست، مهم این است که شما تمرین راه‌ حل‌های نوشتن را انجام داده‌اید.

 • حل نمونه سوالات، بهترین روش یادگیری ریاضی

مسائل ریاضی از بهترین منابع برای یادگیری ریاضی است. در زیر چند نمونه از موارد چگونگی حل مسائل ریاضی می‌پردازیم:

 • زمان حل نمونه سوال ریاضی بهتر است بعد از هر کتاب درسی به سراغ سوالات طراحی شده بروید.
 • به دنبال حل مسائلی باشید که دارای سه سطح آسان، متوسط و سخت باشد.
 • ابتدا باید سوالات را خودتان حل کنید بعد به سراغ پاسخنامه بروید و دوباره پاسخ را چک کنید. اینکار در ابتدا سخت است اما بعد از مدتی ذهن از راه حل‌های جدیدی استفاده می‌کند و یاد می‌گیرد که هر سوال را چگونه تجزیه و تحلیل کند.
 • اگر در درس ریاضی ضعف دارید بهتر است ابتدا به سراغ سوالات ساده و آسان بروید و کم‌کم سطح سوالات را افزایش دهید.
 • باید همه مراحل پاسخ به سوالات یادداشت شود. یادتان باشد از حل ذهنی دوری کنید، حتی اگر سوالی را چند بار تمرین کرده باشید. اینکار آسیب زیادی به شما وارد می‌کند.
 • سوالات مانند هم هستند و پراکنده نمی‌باشند.

یادگیری بهتر ریاضی

 • روی کلاس درس تمرکز کنید، بهترین روش یادگیری ریاضی

ریاضیات مبحث پیچیده‌ای دارد و شما باید در کلاس حضور داشته و به اندازه کافی تمرکز کنید تا مباحث را یاد بگیرید. اگر متوجه نشدید از معلم خود بپرسید و از پرسیدن سوال خجالت نکشید. اینقدر سوال بپرسید تا مشکلتان برطرف شود.

 • برای یادگیری ریاضی خلاصه‌برداری کنید

خلاصه کردن مطالب ریاضی به شما کمک می‌کند تا درس را بهتر یاد بگیرید. بهتر است جدولی تهیه شود و همه فرمول‌های یاد گرفته شده را با همه‌‌ی نکات آموخته شده و مهم در جدول وارد کنید. اینگونه دیگر وقتتان برای پیدا کردن فرمول‌ها و نکات مهم هدر نمی‌رود.

 • نقاط ضعف خود را بشناسید

هر مبحثی را که می‌خوانید، یک قلم و کاغذ داشته باشید تا چیزی را که متوجه نمی‌شوید یا سوالی دارید را یادداشت کنید. این سوالات باید حتما در جلسه بعد از معلم سوال شود تا مشکلتان برطرف شود.  این روش یادگیری کمک می‌کند تا از درس ریاضی خسته نشوید.

 • فرمول‌ها را حفظ کرده و مسائل را تمرین کنید

یکی دیگر از بهترین روش یادگیری ریاضی تمرین حل مسائل و حفظ کردن فرمول‌ها می‌باشد. باید سعی کنید تمرکز خود را افزایش دهید. بهترین راه برای تمرین تمرکز زمانی است که بیشترین تمرکز را دارید.

یادگیری بهتر ریاضی

یادگیری بهتر ریاضی

 • بهترین روش یادگیری ریاضی در طول ترم

باید ریاضی را در طول ترم یاد بگیرید و آن را به روزهای پایانی و امتحانی واگذار نکنید. در کلاس‌های مدرسه به طور مرتب شرکت کنید. قبل از کلاس مطالعه کرده و بعد از کلاس هم درس مرور شود. برای یادگیری ریاضی باید تمرین فراوان حل کنید و باید اینکار در طول ترم انجام شود. در زمان امتحانات فرصت کافی برای اینکار نخواهید داشت و نمره خوبی هم نمی‌گیرید.

در پایان

درس ریاضی نیاز به آموزش دارد تا مفاهیم را به خوبی به شما آموزش دهد. تا وقتی‌که مفهوم بعضی سوالات را درک نکنید، دچار مشکل مي‌شوید. طراحان به شیوه‌ها و نکته‌های تستی که در مجامع عمومی تدریس می‌شوند واقفند و سعی می‌کنند جلوی این روش‌های تستی را بگیرند. شما باید ابتدا مفهوم اصلی را بفهمید و بعد به سراغ تست زدن بروید. با سخت بودن برخی مباحث امید خود را از دست ندهید زیرا با تمرین همه مباحث را می‌آموزید.

این راهم بخوانید: چرا معلم خصوصی یکی از بهترین روش‌های یادگیری است؟

ارسال یک نظر

عضویت کاربر

شما اجازه ثبت نام ندارید

بازنشانی کلمه عبور