موسسه نام آوران شهد قلم با مجوز رسمی از وزارت آموزش و پرورش با 18سال سابقه ی درخشان و کادر حرفه ای. فعال در زمینه ی تدریس خصوصی کلیه دروس در تمام مقاطع تحصیلی، امور آموزشی، آموزش زبان های خارجی و نهضت سواد آموزی با مدیریت خانم سنایی

ویژگی تصویر

آموزشگاه تدریس خصوصی نام آوران

  /  مقالات   /  چرا معلم خصوصی یکی از بهترین روش‌های یادگیری است؟
معلم خصوصی

چرا معلم خصوصی یکی از بهترین روش‌های یادگیری است؟

تحصیل و یادگیری روش‌های مختلفی دارد. اما داشتن معلم خصوصی یکی از بهترین روش‌های یادگیری برای دانش‌آموزان است. زیرا تدریس خصوصی می‌تواند در روند تحصیلی آن‌ها تأثیرگذار باشد.

کسی که در خارج از مدرسه به شکل خصوصی به دانش‌آموزان آموزش دهد، معلم خصوصی گفته می‌شود. معمولا این نوع آموزش برای یک دانش‌آموز است. یعنی هر معلم به صورت اختصاصی به یک دانش‌آموز آموزش می‌دهد. این نوع کلاس‌ها می‌تواند هم به صورت خصوصی در منزل انجام شود و هم به شکل تدریس خصوصی آنلاین باشد.

هر دو نوع آموزش فوایدی دارد که در ادامه به آن می‌پردازیم.

فواید داشتن معلم خصوصی و تأثیرات آن برای موفقیت تحصیلی

معلم خصوصی فواید زیادی داشته و بر موفقیت‌های درسی دانش‌آموزان تأثیر مستقیمی دارد. در حقیقت دانش‌آموز بعد از چند جلسه با معلم خود این پیشرفت را احساس خواهد کرد. به همین خاطر به تدریس خصوصی، روشی زودبازده و اثر بخش گفته می‌شود.

 1. پشتیبانی مناسب بر اساس نیاز دانش‌آموز

یکی از مهمترین فواید کلاس معلم خصوصی پشتیبانی خصوصی دانش‌آموزان است. زیرا معلم فقط یک شاگرد داشته و تمام تمرکز خود را روی یک شاگرد دارد. به همین ترتیب می‌تواند نقاط ضعف دانش‌آموز خود را شناخته و روی ضعف‌ّهای دانش‌آموز تمرکز کرده و مشکلات او را برطرف خواهد کرد. اینگونه دانش‌آموز با سرعت بیشتری رشد می‌کند. از آنجایی که در مدرسه تعداد شاگردان زیاد بوده معلم نمی‌تواند پشتیبانی کافی روی همه داشته باشد. با تدریس خصوصی این ضعف‌ها شناخته شده و دانش‌آموز پیشرفت خواهد کرد.

به عنوان مثال اگر دانش‌آموزی روی یک مبحث ریاضی مشکل داشته باشد، معلم می‌تواند روی آن مبحث تمرکز کرده تا دانش‌آموز بتواند روی آن مبحث پیشرفت کند.

<yoastmark class=

 1. ذخیره زمان و انرژی در کلاس معلم خصوصی

از دیگر فواید تدریس خصوصی، ذخیره کردن زمان و انرژی دانش‌آموز می‌باشد. وقتی که دانش‌آموزی در یک مبحث درسی مشکل داشته باشد، مجبور به خواندن کتاب‌های بیشتری و همچنین گذاشتن زمان طولانی برای جبران ضعف خواهد بود. این عمل باعث می‌شود که دانش‌آموز سردرگم و بی‌انگیزه شود. به دنبال آن زمان را از دست می‌دهد. در اینجاست که معلم خصوصی می‌تواند نقش یک ناجی را ایفا کند. در این نوع تدریس معلم راه میانبر را در پیش گرفته و در کمترین زمان بیشترین پیشرفت را دانش‌آموز خواهد داشت.

 1. ارزیابی منظم از ویژگی‌های موفق در تدریس خصوصی

درست است که ارزیابی در مدارس هم به صورت مدام انجام می‌شود. اما این ارزیابی به صورت همگانی بوده و به صورت تک تک شرایط دانش‌آموزان را مدنظر قرار نمی‌دهند و نمی‌تواند بر وضعیت دانش‌آموزان تأثیر بگذارد. داشتن معلم خصوصی باعث شده ارزیابی به صورت منظم انجام شود و معلم تمرکز بیشتری روی نقاط ضعف شاگرد داشته باشد.

معلم با شناخت نقاط ضعف دانش‌آموز برای او تمریناتی از جمله امتحان، تست و ارزیابی‌های گوناگون در نظر می‌گیرد و با توجه به نتایج ارزیابی‌ها، نقاط ضعف و قوت شاگردش را تحلیل می‌کند. اگر دانش‌آموز را بدون شناخت توانایی و شرایطش مورد ارزیابی قرار دهیم، منجر به کاهش اعتماد به نفس در کودکان شده و همچنین باعث دور شدن کودکان از محیط آموزشی می‌شود.

<yoastmark class=

 1. قبولی در آزمون‌های تحصیلی، یکی از تأثیرات معلم خصوصی

از دیگر فواید داشتن معلم خصوصی، درص بالای قبولی شاگردان در آزمون‌های تحصیلی است. این آزمون‌ها می‌تواند ‌آزمون قبولی در مدارس تیزهوشان، نمونه دولتی همچنین قبولی در امتحان پایان ترم و حتی کنکور سراسری باشد. معلم خصوصی برای رفع نقاط ضعف تأکید داشته و همچنین بر روش‌های نوین آموزشی تکیه می‌کند، توجه به این موارد باعث می‌شود دانش‌‌آموز رتبه‌ی بالایی در امتحانات خود می‌گیرد.

یکی از درس‌های بسیار سخت برای دانش‌آموزان، درس زبان انگلیسی است. از آنجایی که در مدرسه از روش‌های غیر استاندارد برای یادگیری زبان انگلیسی استفاده می‌شود، اکثر دانش‌آموزان در این درس مشکل دارند. پیدا کردن معلم خصوصی مناسب برای این درس می‌تواند مشکل را برطرف کرد.

 1. علاقه‌مند شدن دانش‌آموز به درس توسط بهترین معلم خصوصی

همانطور که گفتیم داشتن معلم خصوصی از بهترین روش یادگیری است. زیرا تمام تمرکز معلم بر روی یک شاگرد می‌باشد. داشتن محیط بدون ترس و استرس دانش‌آموز را به درس علاقه‌مند می‌کند. چون او احساس کرده که تمام نقاط ضعفش دیده شده و برطرف می‌شود.

همچنین وقتی ببیند که در حال پیشرفت است، انگیزه او بیشتر شده و تلاش می‌کند. طبق تحقیقات دانش‌آموزانی که از تدریس خصوصی بهره می‌برند به درس و مدرسه علاقه بیشتری نشان می‌دهند.

معلم خصوصی

معلم خصوصی

نکاتی در رابطه با معلم خصوصی

 • باید شیوه‌ی تدریس برای دانش‌آموز جذاب باشد تا احساس خستگی و کسالت نکند.
 • معلم خصوصی باید روی درسی که تدریس می‌کند تسلط داشته باشد. همچنین علاقه به آن درس بسیار مهم است. باید علاوه بر درسی که تدریس می‌کند، در رشته‌های دیگر هم تا حدی شناخت داشته باشد.
 • یک معلم خصوصی باید علاوه بر کلام خوب، زبان بدن مناسب داشته باشد. به این منظور که باید بتواند از طریق زبان بدن خود با شاگردش صحبت کند.
 • یک معلم خوب هرگز یادگیری را متوقف نمی‌کند. زیرا این کار باعث توقف پیشرفتشان خواهد شد. آن‌ها باید بتوانند مدام علم و آگاهی خود را به روز کنند و مطالب جدید را بیاموزند.
 • تدریس موفق زمانی است که معلم بتواند فن بیان مناسب خوبی داشته باشد. ممکن است معلمی از نظر علمی در سطح بالایی باشد اما نتواند بیان شیوا و رسایی داشته باشد، این فرد معلم موفقی نخواهد بود.
 • داشتن ثبات عاطفی و روانی معلم خصوصی بسیار مهم است. معلم نباید تحت تأثیر هیجانات و عواطف باشد و طبق این موارد، تصمیم‌گیری کند.
 • معلم خصوصی باید علاوه بر تخصص در زمینه‌ای که تدریس می‌کند، با اصول کلی روانشناسی هم آگاه باشد و قوانین رشد، یادگیری، خصوصیات سنی گروهای مختلف را بداند. زیرا آشنایی در این زمینه‌ها باعث برطرف شدن بسیاری از مشکلات خواهد شد.

نتیجه‌گیری

داشتن معلم خصوصی باعث یادگیری و پیشرفت دانش‌آموزان در موارد مختلف می‌شود. معلم می‌تواند بر حسب نیازها و شرایط خاص دانش‌آ‌موز و به صورت شخصی، برنامه درسی را تنظیم کند و به شما کمک می‌کند تا شما بهترین روش‌های یادگیری را پیداکنید و در نتیجه به نتیجه دلخواهتان برسید.

برای انتخاب یک معلم خصوصی باید تجربه و صلاحیت معلم، سبک تدریسی و علاقه شما به موضوعات مختلف، توجه شود. همچنین در زمان کار با معلم باید محیط درسی مناسب برای یادگیری اتنتخاب کنید و همچنین با تلاش و تعهد به یادگیری، به پیشرفت برسید.

به طورکلی معلم می‌تواند به شما در رسیدن به اهداف تحصیلی و شغلی کمک کند و باعث افزایش اعتماد به نفس و انگیزه شما به تحصیل شود. اما برای اینکه به پیشرفت تحصیلی برسید باید در انتخاب معلم، همکاری با او برای رسیدن به هدف‌تان و تلاش برای یادگیری، توجه کنید. بنابراین داشتن معلم مناسب می‌تواند یکی از بهترین تصمیماتی باشد که شما در زندگی تحصیلی و حرفه‌ای خود می‌گیرید.

ارسال یک نظر

عضویت کاربر

شما اجازه ثبت نام ندارید

بازنشانی کلمه عبور