موسسه نام آوران شهد قلم با مجوز رسمی از وزارت آموزش و پرورش با 18سال سابقه ی درخشان و کادر حرفه ای. فعال در زمینه ی تدریس خصوصی کلیه دروس در تمام مقاطع تحصیلی، امور آموزشی، آموزش زبان های خارجی و نهضت سواد آموزی با مدیریت خانم سنایی

ویژگی تصویر

آموزشگاه تدریس خصوصی نام آوران

  /  مقالات   /  راه‌های موفقیت در تدریس ریاضی
موفقیت در تدریس ریاضی

راه‌های موفقیت در تدریس ریاضی

از اولین نکته راه‌های موفقیت در تدریس ریاضی، اولویت قرار دادن شاگردهایتان می‌باشد. در ابتدای شروع کلاس‌ها از آن‌ها نظر سنجی کنید و مطابق میل آن‌ها کلاس را جلو ببرید. معیار موفقیت شما در تدریس خصوصی این است که دانش‌آموزانتان نتیجه بگیرند. اگر در کلاس گروهی ریاضی درس می‌دهید باید طوری باشد که اکثر دانش‌آموزان نتیجه مطلوبی بگیرند. باید در کلاس‌های خصوصی و گروهی مدام از شاگردانتان سوال بپرسید و نتیجه را ببینید.

در کلاس‌های گروهی معمولا نمی‌توان کاری کرد که همه افراد در کلاس به مطالب توجه کنند. زیرا برخی افراد به کلاس ریاضی علاقه‌ای ندارند بنابراین برای آن‌ها سخت خواهد بود. در کلاس‌های گروهی بهتر است کلاس را طوری جلو ببرید که بیشتر سوال و جواب باشد، اینگونه کلاس پویاتر می‌شود.

آموزشگاه نام آوران شهد قلم، معتبرترین مرکز آموزش تدریس خصوصی در شهر تهران است.

فواید کلاس‌های خصوصی ریاضی

در کلاس‌های خصوصی ریاضی معلم خصوصی فقط با یک نفر سروکار دارد و کار معلم راحت‌تر است. استاد می‌تواند بفهمد دانش‌آموزش چه اشکالاتی دارد و چه سطح معلوماتی دارد و به راحتی خودش را با کلاس هماهنگ کند. در این کلاس‌ها در همان جلسات اول از شاگرد خود سوالاتی بپرسید تا متوجه شوید که تا چه حد ریاضی بلد است. نباید بر اساس ذهنیت خود جلو بروید زیرا در کلاس‌های خصوصی شاگردها با هم متفاوت هستند. در این کلاس‌ها باید سطح تحصیلی شاگردهایتان مد نظر باشد. می‌توانید در زمان تدریس از او سوالاتی بپرسید و اینگونه معلومات او از ریاضی را خواهید فهمید. بنابراین در کلاس‌های خصوصی ریاضی باید کاری کنید که کلاس برای شاگرد شما مفید باشد و در امتحان ریاضی و یا کنکور ریاضی نتیجه دلخواه را بدست آورد.

موفقیت در تدریس ریاضی

موفقیت در تدریس ریاضی

در ادامه به راه‌های موفقیت در تدریس خصوصی ریاضی می‌پردازیم:

  1. کسب دانش‌صحیح ریاضی

هر معلم ریاضی، یک درک کلی از ریاضی دارد که آن را در یک فرآیند آموزشی در دانشگاه آموزش دیده است که دانش‌ و مهارت‌های مورد نیاز برای آموزش موثر به دانش‌آموزان آینده‌ی خود را کسب می‌کند.  این آموزش‌ها شامل درس‌های هندسه، آمار، جبر و حساب می‌باشد. این دانش به معلم کمک می‌کند تا با اعتماد به نفس کامل همه‌ی نکات ریاضی را به شاگردانش توضیح دهد و مسائل را به راحتی حل کند.

معلمان ریاضی که بر این درس تسلط دارند، همه‌ی پاسخ‌ها را خوب می‌دانند و می‌توانند به دانش‌آموزان کمک کنند تا مسئله‌ها و تمرین‌ها را زود حل کنند.

یک معلم خصوصی ریاضی ابتدایی در تدریس خصوصی آنلاین هم باید بتواند با ابزارهای خوب و مسئله‌های رنگی، شاگرد را به یادگیری وادار کند. معلم ریاضی خوب به اندازه کافی بر مطالب ریاضی تسلط کامل دارد و هر سوالی شاگردان در کلاس‌های خصوصی یا مدرسه بپرسند، می‌تواند پاسخ دهد.

  1. ایجاد ارتباط با درس ریاضی

یکی دیگر از راه‌های موفقیت تدریس ریاضی این است که  معلم باید بتواند به دانش‌آموزان کمک کند تا با موضوع ارتباط بر قرار کنند. معلم باید اطمینان حاصل کند که شاگردش به جای حفظ کردن معادلات، مفهوم آن‌ها را درک کرده است. بنابراین باید به دانش‌آموزان خود آموزش دهد تا صورت مسئله ریاضی را ابتدا قبل از حل، به زبان ساده برای خود بیان کنند. باید دانش‌آموز بتواند مسئله‌ها را کوتاه‌تر و ساده‌تر کند تا راحت‌تر متوجه شود.

موفقیت در تدریس ریاضی

موفقیت در تدریس ریاضی

  1. پشتیبانی صحیح دانش‌آموز

یک معلم ریاضی خوب برای موفق شدن در تدریس ریاضی نباید دانش‌آموز خود را مجبور به یادگیری مباحث کند و نباید به روش‌های قدیمی که در مدرسه آموخته، کلاس خود را برگزار نماید. باید مانند یک راهنما و همراه باشد و به شاگردانش این اجازه را دهد تا پیشنهادات و روش‌های خود را برای حل مسئله‌ها ارائه دهد. اینگونه به دانش‌آموز کمک می‌کند تا در کلاس فعالیت داشته و مسائل را راحت و درست حل کنند.

معلم باید شرایط بحث‌های دسته جمعی را در کلاس فراهم کند تا همه‌ی شاگردان به نتیجه کلی برسند.  در صورتی که دانش‌آموزی نتواند مسئله‌ای را حل کند باید با او وقت بیشتری گذاشته و بیشتر کار کند و به او انگیزه داده تا تشخیص دهد که کجا چه اشتباهی کرده است و تا زمانی که پاسخ صحیح را پیدا کند، تمرین باید ادامه داشته باشد.

  1. ایجاد انگیزه و محرک خوب

معلمان با تجربه خوب می‌دانند که دانش‌آموزان علایق متفاوتی دارند. این معلمان سعی می‌کنند امتحانات را طوری برقرار ‌کنند که با انگیزه و علایق دانش‌آموزان سازگار باشد.

این معلمان با دانش‌آموزان خود صحبت می‌کنند تا به آن‌ها کمک کنند تا مهارت‌های حل مسئله را در حرفه‌ای که می‌خواهند وارد شوند، به دست آورند. با این کار به از بین رفتن علایق دانش‌آموزان جلوگیری می‌کنند.

موفقیت در تدریس ریاضی

موفقیت در تدریس ریاضی

  1. یادگیری مداوم، به روز بودن و آمادگی مداوم

معلمان باید به طور مدام مطالب جدید را مطالعه کنند تا دانش‌‌آموز خود را به روز نمایند. باید در دروه‌های تکمیلی در حوزه‌ی تخصصی اسم نویسی کنند تا دانش‌ خود را بالا ببرند. این پیشرفت باید همه جوانب ریاضی را در نظر بگیرد. وی با این کار به دانش‌آموزان کمک می‌‌کند تا در مورد مطلب جدید بدانند و باعث یادگیری مؤثر و نمرات بالا می‌شود.

یک معلم ریاضی خوب باید با آمادگی کامل در کلاس حضور پیدا کند. باید قبل از حضور در کلاس مطالب جدید را مرور کند تا راحت‌تر به شاگردان خود آموزش دهد.

  1. معلم ریاضی باید مراقب و تسلط بر احوال دانش‌آموزان در تدریس داشته باشد

معلمان ریاضی باید بتوانند علاوه بر تمرکز روی محتوای درس، بر دانش‌آموزان کلاس هم تمرکز کنند. رفتار دلسوزانه داشته باشند و همیشه از شاگردان ضعیف خود حمایت کنند. زیرا ضعیف بودن برخی دانش‌آموزان ممکن است بر اثر مشکلات خانوادگی، عاطفی، مشکلات یادگیری و یا بیماری باشد.

وی باید بتواند تشخیص دهد که دانش‌آموز روز بدی داشته و یا برای یادگیری نیاز به تشویق دارد. باید بدانند که برخی مشکلات به یکباره ایجاد می‌شود و دانش‌آموز نمی‌تواند تکالیف خود را به موقع و کامل انجام دهد.  در چنین شرایطی معلم خوب شرایطی را برای شاگرد خود فراهم می‌کند تا دانش‌آموز تکالیف خود را انجام دهد و همچنین با این دانش‌آموز وقت بیشتری گذاشته تا به بقیه برسد. با همه این حالات معلم ریاضی باید سخت‌گیری داشته باشد تا در یک فضای جدی و دوستانه پیشرفته شاگردان خود را ببیند.

موفقیت در تدریس ریاضی

موفقیت در تدریس ریاضی

  1. آمادگی برای امتحانات

معلم عزیز بهتر است قبل از برگزاری امتحانات مقداری نمونه سوال برای شاگردان خود حل کنید. این نمونه سوالات می‌تواند مربوط به امتحانات میان دوره‌ای یا پایان ترم مدرسه‌ها در شهرهای مختلف باشد. حل نمونه سوال کمک می‌کند تا دانش‌آموزان با سلیقه‌ اساتید مختلف آشنا شده و نگرانی‌شان برطرف و اعتماد به نفسشان هم افزایش می‌یابد.

  1. استفاده از فیلم و امکانات کمک آموزشی جدید

بهتر است برای ایجاد جذابیت در کلاس و از بین بردن یکنواختگی و یادگیری بیشتر، بخشی از تدریس خود را از پاورپوینت و فیلم آموزشی و… استفاده کنید.

مطالب پایانی

تدریس ریاضی یک شغل معنادار است که می‌تواند تفاوت بزرگی در زندگی تحصیلی و حرفه‌ای دانش‌آموزان ایجاد کند. اگر شما یک معلم با نشاط باشید و با انگیزه سر کلاس خود حاضر شوید، خواهید دید که این روحیه را به دانش‌آموزان خود انتقال می‌دهید.

این را هم بخوانید: اهمیت آموزش ریاضی

ارسال یک نظر

عضویت کاربر

شما اجازه ثبت نام ندارید

بازنشانی کلمه عبور