موسسه نام آوران شهد قلم با مجوز رسمی از وزارت آموزش و پرورش با 18سال سابقه ی درخشان و کادر حرفه ای. فعال در زمینه ی تدریس خصوصی کلیه دروس در تمام مقاطع تحصیلی، امور آموزشی، آموزش زبان های خارجی و نهضت سواد آموزی با مدیریت خانم سنایی

ویژگی تصویر

آموزشگاه تدریس خصوصی نام آوران

  /  مقالات   /  تدریس خصوصی یا بسته‌های آموزشی؟ کدام مناسب‌تر است؟
تدریس خصوصی یا بسته‌های آموزشی؟

تدریس خصوصی یا بسته‌های آموزشی؟ کدام مناسب‌تر است؟

زمانی‌که والدین متوجه پایین آمدن نمرات فرزندانشان می‌شوند، یا می‌خواهند فرزندان خود را برای یک آزمون خاص در مدرسه آماده کنند، اممعمولا به دنبال بسته‌های آموزشی و یا معلم خصوصی می‌روند. اما ممکن است برایتان سوال پیش آید که تدریس خصوصی یا بسته‌های آموزشی؟ کدام مناسب‌تر است. برای مقایسه این دو چندین معیار وجود دارد که در ادامه مقاله به آن‌ها می‌پردازیم.

برای انتخاب اینکه کدام روش بهتر است به میزان رضایت والدین و دانش‌آموزان از کیفیت آموزش هر کدام از این روش‌ها، توانایی کشف استعدادها و رفع نقاط ضعف، نوع تدریس، پشتیبانی و رفع مشکل، ایجاد انگیزه، یادگیری، ارتباط با دانش‌آموز و همچنین هزینه مورد بررسی قرار می‌گیرد. در ادامه به بررسی بسته‌های آموزشی و معلم خصوصی براساس هر کدام از این معیارها می‌سنجیم.

آموزشگاه نام‌آوران شهد قلم، از معتبرترین مرکز آموزشی تدریس خصوصی در تهران است.

معیارهایی برای سنجش فیلم آموزشی بهتر است یا کلاس خصوصی؟

 1. تعیین سطح و نیاز سنجی در فیلم آموزشی و تدریس خصوصی

معلم کلاس خصوصی:

 • سطح علمی دانش‌آموزان را مورد ارزیابی قرار می‌دهد.
 • از نقاط و ضعف او آگاه می‌شود.
 • برنامه‌ریزی را با توجه به نیاز و ظرفیت یادگیری دانش‌آموز برایش انجام می‌دهد.
 • بعد از هر جلسه یک گزارش کامل به والدین دانش‌آموز می‌دهد.

به عنوان مثال: ممکن است متوجه نشدن درس توسط دانش‌آموز به علت مشکل از پایه باشد. معلم خصوصی سعی می‌کند این مشکل را از همان ابتدا برطرف کند.

وقتی که شما می‌بینید که فرزندتان دچار مشکل شده، سعی می‌کنید به دنبال رفع مشکل او باشید. اما نمی‌دانید که مشکلش از چیست. فقط می‌دانید که دچار ضعف درسی شده و یا درس نمی‌خواند، ممکن است به دنبال یک بسته آموزشی کامل باشید که دارای جزوه‌ها و دی وی دی‌های آموزشی است. اما این بسته‌ها برای همه دانش‌آموزان تهیه شده است و برنامه‌ای برای شناختن مشکل فرزند شما ندارد. این دی وی دی‌ها، از یک کلاس درس ضبط شده که معلم آن کلاس بر اساس طرح درسی خود به دانش‌آموزان توضیح می‌دهد. اما یک معلم خصوصی هم نقاط ضعف فرزندان را شناخته و هم سعی می‌کند استعداد آن‌ها را کشف نماید و به دنبال آن انگیزه را در آن‌ها زیاد کند تا بتواند برنامه آموزشی درستی به آن‌ها بدهد.

تدریس خصوصی یا بسته‌های آموزشی؟

تدریس خصوصی یا بسته‌های آموزشی؟

 1. روش تدریس معلم در فیلم آموزشی و کلاس خصوصی، تدریس خصوصی یا بسته‌های آموزشی؟

معمولا خانواده‌هایی که از بسته‌های آموزشی استفاده کرده‌اند، معتقدند که این بسته‌ها حوصله سر بر می‌باشد. باید بگوییم که دلیل آن این است که این فیلم‌ها با دانش‌آموزان هیچ تعاملی ندارند. از آنجایی که برای هر دانش‌آموز یک روش تدریس خاص جواب می‌دهد، به همین دلیل والدین می‌گویند که این بسته‌ها چیزی اضافه‌تر از کلاس مدرسه ندارد.

دانش‌آموزی که بسته‌های آموزشی را می‌بیند باید خودش را با این روش تدریس وفق دهد. اما در یک کلاس خصوصی، معلم باید شرایط خود را با شرایط دانش‌آموز وفق دهد و میزان یادگیری دانش‌آموزان را بسنجد. معلم می‌تواند در آموزش یک مبحث شیوه‌های متفاوت را به کار گیرد تا دانش‌آموزان به طور کامل موضوع را بفهمند.

اکثر دانش‌آموزانی که نمره کمی دریافت می‌کنند به دلیل ضعف در پایه درسی است. یک معلم خصوصی خوب باید این مشکل را بشناسد و برای رفع آن تلاش کند. اما برخی ممکن است از مشکلاتی مانند اختلالات یادگیری، دیر آموزی، بیش فعالی، عدم توجه و تمرکز رنج ببرند. در برخی موارد حتی مدیران و والدین هم متوجه این موضوع نمی‌شوند. اما یک معلم خصوصی آگاه به مسائل و روانشناسی با ارزیابی اولیه خود این مشکلات را شناسایی کرده و به شیوه‌های مخصوص این دانش‌آموز به او آموزش می‌دهد.

 1. امکان گفتگو، پرسش و پاسخ و رفع اشکال، تدریس خصوصی یا بسته‌های آموزشی؟

از مهمترین عیب بسته‌های آموزشی این است که معلم فقط در آن‌ها صحبت می‌کند و دانش‌آموز هم فقط شنونده است. اگر دانش‌آموز سوالی داشته باشد امکان پرسیدن سوال برای او وجود نخواهد داشت. یا اینکه اگر دانش‌آموز مشکل و ضعف داشته باشد امکان رفع مشکل وجود ندارد.

اما معلم خصوصی تا مشکل و ضعف دانش‌آموز را برطرف نکند، سراغ مبحث بعدی نمی‌رود. همچنین دانش‌آموز به راحتی تمام سوالات را از معلم خود می‌پرسد و یک رابطه دو طرفه برقرار می‌شود.

این ارتباط دو طرفه سازنده بوده و دارای مزایای زیادی هم می‌باشد. ممکن است دانش‌آموزی به بعضی از دروس علاقه نداشته باشد. بسته‌های آموزشی نمی‌تواند این انگیزه را در دانش‌آموزان ایجاد کرده و علاقه فرزند شما را به درس خواندن زیاد کند. اما یک معلم خصوصی وقتی می‌بیند که شاگردش علاقه‌ای به مبحثی ندارد در ابتدا تلاش می‌کند او را با روش‌هایی به درس خواندن علاقمند کند.

تدریس خصوصی یا بسته‌های آموزشی؟

تدریس خصوصی یا بسته‌های آموزشی؟

 1. نظارت بر میزان یادگیری و دقت دانش‌آموز، تدریس خصوصی یا بسته‌های آموزشی؟

از دیگر مزایای ارتباط مستقیم معلم خصوصی و شاگرد، توجه کردن معلم به زبان بدن دانش‌آموز و زیر نظر گرفتن میزان یادگیری اوست. یک معلم خصوصی خوب متوجه خستگی شاگردش می‌شود و سعی می‌کند فضای کلاس را برای او جذاب نماید. اما در بسته‌های آموزشی، یادگیری خسته کننده بوده و دانش‌آموز باید به تلویزیون خیره شود و خلاصه برداری کند. اینکه دانش‌آموز می‌تواند بسته آموزشی را چندین بار ببیند یکی از نکات مثبت آن است. اما داشتن یک جزوه کامل و شخصی سازی شده که متناسب با نیاز دانش‌آموز است، گزینه بهتری می‌باشد.

معلم خصوصی با توجه به نیاز دانش‌آموز به او تکلیف داده و او را مورد سنجش قرار می‌دهد. اینگونه متوجه می‌شود که آیا شاگردش مباحث را به خوبی یاد گرفته یا نه. حتی برخی از معلمان نموداری از پیشرفت شاگردان تهیه کرده و در جلسات رسم می‌کنند و آن‌ها را به والدین شاگرد نشان می‌دهند. اما در بسته‌ها این امکان وجود ندارد.

 1. برنامه‌ریزی درسی مناسب برای دانش‌آموز، تدریس خصوصی یا بسته‌های آموزشی؟

معلم خصوصی بعد از بررسی وضعیت درسی دانش‌آموز، از علایق و عادت‌های روزمره او هم آگاه می‌شود. بعد می‌تواند برای او یک برنامه‌ریزی درسی دقیق و اصولی انجام دهد. ممکن است دانش‌آموزی تا به این برنامه‌ریزی‌ها عادت کند، طول بکشد. اما یک برنامه‌ریزی درس و اصولی کم‌کم و به مرور زمان تغییر کرده و خود را با شرایط برنامه‌ریزی شده وفق می‌دهد. معلم خصوصی با روشی که دارد می‌تواند فرزند خود را به رعایت این برنامه عادت دهد. در حقیقت معلم عادت درس خواندن را به عادت‌های دیگر فرزندتان اضافه خواهد کرد. اما این کار را بسته‌های آموزشی نمی‌تواند انجام دهد.

 1. ضمانت اثرگذاری و گزارش‌دهی به والدین

در تدریس خصوصی، معلم خود را موظف می‌داند تا گزارش کامل از پیشرفت دانش‌آموز را به والدین دهد. اینگونه والدین به طور کامل از وضعیت فرزندش آگاه خواهد شد. در برخی موافقع مخصوصا در ابتدایی والدین سر کلاس فرزندان خود می‌نشینند.

تدریس خصوصی یا بسته‌های آموزشی؟

تدریس خصوصی یا بسته‌های آموزشی؟

 1. هزینه فیلم آموزشی در مقابل معلم خصوصی

بسته‌های‌ آموزشی هزینه کمتری برای دانش‌آموزان در مقایسه با چند جلسه کلاس خصوصی دارد. اما ممکن است دانش‌آموزی فقط در یک بخش از درس مشکل داشته باشد که با گذراندن یک یا دو جلسه کلاس خصوصی مشکلش برطرف شود.

اما اگر بخواهد بسته‌های‌ آموزشی تهیه نماید، باید کل دوره را تهیه کرده و بین آن همه فیلم‌های طولانی، باید به دنبال مبحث مورد نظر خود بگردد. بنابراین بسته آموزشی از لحاظ اقتصادی به صرفه نیست.

این را هم بخوانید: اهمیت آموزش ریاضی

ارسال یک نظر

عضویت کاربر

شما اجازه ثبت نام ندارید

بازنشانی کلمه عبور