موسسه نام آوران شهد قلم با مجوز رسمی از وزارت آموزش و پرورش با 18سال سابقه ی درخشان و کادر حرفه ای. فعال در زمینه ی تدریس خصوصی کلیه دروس در تمام مقاطع تحصیلی، امور آموزشی، آموزش زبان های خارجی و نهضت سواد آموزی با مدیریت خانم سنایی

ویژگی تصویر

آموزشگاه تدریس خصوصی نام آوران

  /  مقالات   /  روش‌های ایجاد انگیزه برای درس خواندن
ایجاد انگیزه برای درس خواندن

روش‌های ایجاد انگیزه برای درس خواندن

ممکن است بارها برایتان پیش آمده باشد که ۱۰ دقیقه مطالعه می‌کنید بعد می‌روید سراغ کاری دیگر. یا چند روز مانده به امتحانتان مدام در حال بررسی تلگرام و یا یوتیوب خود هستید و اصلا انگیزه‌ای برای درس خواندن ندارید. اگر می‌بینید که بیشتر اوقات با این مسائل روبه رو می‌شوید، بدانید که تنها نیستید همه افرادی که قبلا دانشجو و دانش‌آموز بودند هم همانند شما انگیزه خود را از دست می‌دادند. امروزه خوشبختانه روش‌های ایجاد انگیزه برای درس خواندن زیاد است.

آموزشگاه نام‌آوران شهد قلم، معتبرترین مرکز آموزش تدریس خصوصی در شهر تهران می‌باشد.

در ادامه این مقاله به بررسی روش‌های ایجاد انگیزه برای درس خواندن می‌پردازیم.

 1. برای پیدا کردن انگیزه درس خواندن، به پیاده روی بروید.

شاید برایتان جالب باشد که پیاده‌روی چگونه می‌تواند انگیزه‌ای برای درس خواندن باشد؟ باید بگوییم که پیاده‌روی یکی از بهترین روش‌های ایجاد انگیزه برای درس خواندن است. دلیل اینکه پیاده‌روی می‌تواند انگیزه باشد این است که، ورزش متوسط مانند پیاده‌روی، توانایی مغز را برای یادگیری و حفظ مطالب جدید بیشتر می‌کند. ورزش موجب ترشح اندروفین خواهد شد. این هورمون خلق و خوی شما را بهتر کرده و به دنبال آن انگیزه هم افزایش می‌یابد. همچنین اکسیژن بیشتری به مغز انتقال می‌دهد.

دلیل دیگری: وقتی‌که پیاده‌روی می‌روید احساس می‌کنید که کاری انجام داده‌اید و اینگونه حس مفید بودن به شما دست خواهد داد. ذهن وقتی احساس کند که کار مفیدی انجام داده است، سعی می‌کند که کارهای مفیدتری را انجام دهد و به این ترتیب انگیزه درس خواندن هم در شما زیاد می‌شود.

ایجاد انگیزه برای درس خواندن

ایجاد انگیزه برای درس خواندن

 1. از روش‌های ایجاد انگیزه برای درس خواندن، تعیین اهداف به صورت واضح

ممکن است بگویید من اهداف بزرگی مانند فارغ‌ التحصیل شدن، پیدا کردن یک شغل خوب و ثروتمند شدن دارم. درست است که این‌ها اهداف بسیار خوبی هستند اما به‌ تنهایی نمی‌تواند انگیزه هر روزه‌ی شما برای مدرسه و دانشگاه باشد. برای داشتن انگیزه بیشتر باید اهدافتان مشخص‌تر و واضح‌تر باشد.

طبق تحقیقات انجام شده، دانش‌آموزانی که برای خود اهداف واضح‌تری مانند: من بهترین کار را می‌توانم انجام دهم، مشخص می‌کنند، در مقایسه با دانش‌آموزانی که اهداف مبهمی دارند، نمرات بالاتری دریافت خواهند کرد.

منظور از اهداف واضح چیزهایی مانند این است: بالاترین نمره را در یک درس و آزمون خاص باید بدست آورم. برای یک تکلیف زمانی را در نظر بگیرید و سعی کنید که آن تکلیف را در زمان تعیین شده به انجام برسانید.

 1. از دیگر روش‌ّهای ایجاد انگیزه برای درس خواندن، فضایی که در آن مطالعه می‌کنید، مرتب باشد.

 فضایی که در آن درس می‌خوانید اگر مرتب و تمیز باشد باعث شده ذهن شما شفاف و منظم کار کند. محل مطالعه منظم موجب می‌شود واضح‌تر فکر کنید. وقتی‌که احساس می‌کنید به استراحت نیاز دارید، بهتر است محیط مطالعه‌ی خود را منظم کنید. فضای به هم ریخته باعث می‌شود ذهن شما نتواند آزاد باشد.

لوازمی که در زمان مطالعه نباید دم دست باشد عبارتند از:

 • زباله‌های خود را دور بریزید.
 • کتاب‌ها و دفترهایتان را سر جای خود قرار دهید.
 • برگه‌های اضافی مرورگر را که دیگر به آن‌ها نیاز ندارید، ببندید.
 • در مواقع نیاز، اینترنت خود را به طور کامل قطع کنید.
 • یادداشت‌های خود را مرتب کنید. یادداشت‌های نامرتب، خواندنشان سخت است و مغز مجبور می شود که قبل از خواندن مطالب اصلی، کارهای زیادتری را انجام دهد.
ایجاد انگیزه برای درس خواندن

ایجاد انگیزه برای درس خواندن

 1. با یک درس و یا مبحث راحت شروع کنید.

یکی دیگر از روش‌های ایجاد انگیزه برای درس خواندن، شروع خواند با ساده‌ترین درس است. اینگونه تمام کردن درس برای شما راحت است و همین امر باعث شده بعد از تکمیل کار، احساس موفقیت داشته باشید و انگیزه شما بیشتر خواهد شد. با شروع درس سخت شما تحت فشار قرار می‌گیرید و از ادامه کار منصرف می‌شوید. با شروع کردن از یک درس ساده می‌توانید حس‌های منفی را از خود دور کرده و در طول جلسه مطالعه، انگیزه کافی خواهید داشت.

 1. مسئولیت یادگیری خود را بپذیرید.

برخی افراد با گرفتن نمره پایین، دیگران را به خاطر آن سرزنش می‌کنند. مثلا می‌گویند معلم یا استاد به خوبی درس نمی‌دهند و به دنبال استادانی باشید که تدریس خصوصی انجام می‌دهند. (البته گرفتن معلم خصوصی برای افرادی که خیلی ضعیف هستند کار بسیار خوبی است). وقتی‌که دیگران را به خاطر نمره پایین خود سرزنش کنید، باعث می‌شود در آزمون‌ها، تکالیف و پروژه‌های خود ضعیف عمل کنید.

اگر برای درس خود مسئولیت را بپذیرید، انگیزه درس خواندن‌تان هم زیاد می‌شود. دانستن اینکه شما مسئول چیزهایی هستید که یاد می‌گیرید، می‌تواند به شما در شروع مطالعه کمک کند. پذیرفتن مسئولیت موجب می‌شود که اگر بخواهید درس خواندن خود را نیمه رها کنید و کار دیگری انجام دهید، به خود بگویید: هیچ کس قرار نیست این مطلب را به جای من یاد بگیرید.

ایجاد انگیزه برای درس خواندن

 

 1. ذهنیت رشد داشته باشید.

منظور از ذهنیت رشد این است که، باور کنید که هوش چیزی است که شما در طول زندگی خود آن را گسترش می‌دهید. وقتی‌که هوش شما با تکالیف سخت به چالش کشیده شود، افراد دارای ذهنیت رشد با خود این فکر را می‌کنند که من هنوز این مطالب را نمی‌دانم، اما اگر سخت کار کنم در آخر آن را یاد می‌گیرم.

طبق تحقیقات انجام شده، وقتی شما مغزتان را با مسائل سخت درگیر کنید، هوش‌تان قوی‌تر می‌شود. این امر باعث شده که هم نمرات بهتری بگیرید و هم انگیزه شما برای درس خواندن بیشتر می‌شود.

 1. برای افزایش انگیزه درس خواندن، یک شریک مطالعه پیدا کنید.

از دیگر روش‌های ایجاد انگیزه برای درس خواندن، داشتن یک شریک مطالعه می‌باشد. اگر کسی کنارتان در زمان مطالعه باشد و آن شخص هم در کنارتان مطالعه کند، حواستان کمتر پرت شده و انگیزه‌تان برای یادگیری بیشتر می‌شود. درس خواندن با دیگری و صحبت با او درباره‌ی مطالب درسی، به شما کمک می‌کند تا اطلاعات را بهتر یاد بگیرید.

اما نکته مهم اینجاست که باید در انتخاب شریک تحصیلی خوب دقت کرده و به دو ویژگی توجه نمایید. اول اینکه فرد با انگیزه‌ای باشد. این کمک می‌کند وقت‌هایی که انگیزه ندارید، از او انگیزه بگیرید. دوم اینکه، شخصیت‌هایتان باید متناسب هم باشد، تا به هم به خوبی کنار بیایید.

ایجاد انگیزه برای درس خواندن

 1. برای خود یک سیستم تشویقی ایجاد کنید.

بهتر است برای انگیزه بیشتر برای خود یک جایزه تشویقی در نظر بگیرید. مانند میان وعده مورد علاقه، چک کردن شبکه‌های اجتماعی، تماس با دوست مورد علاقه و… .

اگر واقعا در تمرکز مشکل دارید، بهتر است در ابتدا فواصل پاداش دادن به خودتان را کوتاه‌تر کنید. به عنوان مثال با هر بار یاد گرفتن یک مفهوم جدید و یا حل یک تمرین مشکل، چند مغز تخمه یا دانه آجیل بخورید. با انگیزه بیشتر برای درس خواندن می‌توانید فاصله‌ی پاداش‌ها را زیادتر کنید.

یادتان باشد فقط زمانی می‌توانید پاداش‌ها را دریافت کنید که فعالیت مورد نظر را به خوبی انجام داده باشید.

 1. روش‌های مطالعه‌ی مختلف را امتحان کنید تا بهترین روش را برای خودتان پیدا کنید.

با انتخاب روش اشتباه، انگیزه شما برای درس خواندن از بین می‌رود. به همین دلیل بهتر است روش‌های مختلف مطالعه را امتحان کرده تا روشی را که متناسب با شخصیت شماست پیدا کنید. به عنوان مثال برخی افراد با گوش دادن به موسیقی بی‌کلام در حین مطالعه علاقه دارند. در حالی که برخی دیگر به فضای ساکت برای درس خواندن نیاز دارند. بنابراین بهتر است روش‌های مختلف را امتحان کنید تا درس را با تمرکز بیشتر یاد بگیرید.

سخن آخر

وقتی صحبت از انگیزه برای درس خواندن می‌شود، برای هر فردی با توجه به نوع شخصیتی که دارد، روش‌های مختلفی جواب می‌دهد. بعضی با داشتن یک شریک مطالعه انگیزه می‌گیرند، بعضی دیگر با تعیین هدف و بعضی هم نیاز دارند به ازای هر نیم ساعت مطالعه برای خود تشویقی در نظر بگیرند. این خیلی مهم است که روش‌های مختلف را امتحان کنید.

 

 

 

ارسال یک نظر

عضویت کاربر

شما اجازه ثبت نام ندارید

بازنشانی کلمه عبور