موسسه نام آوران شهد قلم با مجوز رسمی از وزارت آموزش و پرورش با 18سال سابقه ی درخشان و کادر حرفه ای. فعال در زمینه ی تدریس خصوصی کلیه دروس در تمام مقاطع تحصیلی، امور آموزشی، آموزش زبان های خارجی و نهضت سواد آموزی با مدیریت خانم سنایی

ویژگی تصویر

آموزشگاه تدریس خصوصی نام آوران

  /  مقالات   /  چگونه پایه ریاضی خود را قوی کنیم؟
پایه ریاضی خود را قوی کنیم

چگونه پایه ریاضی خود را قوی کنیم؟

ممکن است این سؤال که چگونه پایه ریاضی خود را قوی کنیم برای هر کسی پیش آید. اگر قصد دارید ریاضی را به صورت پایه‌ای و اصولی یاد بگیرید و به صورت مفهومی آموزش ببنید، این مطلب را از دست ندهید.

آموزشگاه نام آوران شهد قلم، معتبرترین مرکز آموزش تدریس خصوصی در شهر تهران است.

دلایل پایه ریاضی ضعیف

قبل از بیان روش‌ها و راهکارهای تقویت پایه ریاضی، به دلایل پایه ریاضی ضعیف می‌پردازیم. از جمله دلایل پایه ریاضی ضعیف می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. آموزش نامناسب توسط معلم یا معلم کم تجربه

در برخی موارد ممکن است دانش‌آموز و یا دانشجویی به درس ریاضی علاقمند باشد و خود به دنبال یادگیری برود. اما در برخی مواقع امکان دارد معلم نامناسب و کم تجربه شاگرد را از درس و کلاس‌های ریاضی زده کند و شخص تمایلی برای مطالعه در درس ریاضی نشان ندهد. در این مواقع نمی‌توان گفت که پایه ریاضی دانش‌آموز از ابتدا ضعیف می باشد. بلکه به مرور با کم توجهی به درس پایه ضعیف شده است.

 1. مطالعه نکردن درس ریاضی در سال‌های قبل و انباشته شدن اشکالات

تصور کنید دانش‌آموزی درس ریاضی را خوب یاد نگرفته است و برای یادگیری آن وقت نگذاشته باشد، اینگونه اشکالات کم‌کم زیاد می‌شود. این افراد وقتی بعد از مدتی در کلاس‌های ریاضی شرکت می‌کند اصلا زبان معلم ریاضی را نمی‌فهمد. این فرد هر چقدر هم باهوش باشد، چون نتوانسته در زمان مناسب یاد بگیرد و برای یادگیری وقت نگذاشته، پایه ضعیفی خواهد داشت.

پایه ریاضی خود را قوی کنیم

پایه ریاضی خود را قوی کنیم

 1. مطالعه سطحی و نادرست درس ریاضی

یک حالت دیگری وجود دارد آن هم این است که استاد ریاضی به خوبی درس می‌دهد و شاگرد هم برای یادگیری آن وقت می‌گذارد، اما چون درس را درست مطالعه نکرده و فقط به صورت سطحی فرمول‌ها را یاد می‌گیرد و به تدریج مطالب را متوجه نمی‌شود، علاقه‌اش را هم از دست می‌دهد. در نتیجه به مرور پایه ریاضی دانش‌آموز ضعیف می‌شود.

روش‌های تقویت پایه ریاضی

برای اینکه پایه ریاضی خود را قوی کنیم، روش‌ها و راه‌های مختلفی وجود دارد. در ادامه این موارد را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

 1. شروع به مطالعه از ابتدای ترم، پایه ریاضی خود را قوی کنیم

برای قوی‌تر شدن در درس ریاضی باید از همان ابتدای ترم آن را جدی بگیرید و برای یادگیری آن تمرین زیادی انجام دهید. ریاضی از جمله دروسی می‌باشد که باید برای آن وقت گذاشت و یادگیری آن به زمان نیاز دارد. بنابراین بهتر است شروع یادگیری درس ریاضی از همان ابتدای ترم انجام شود.

 1. تمرین حل کردن به اندازه کافی برای یادگیری درس،

  پایه ریاضی خود را قوی کنیم

برای یادگیری درس ریاضی باید تمرین فراوانی حل شود. اصلا بدون حل تمرین نمی‌توان ریاضی را یاد گرفت. مخصوصا کسانی که هدف‌شان قوی شدن پایه ریاضی است باید خیلی بیشتر تمرین کنند. هر چقدر حل تمرینات ریاضی بیشتر باشد، پایه ریاضی قوی‌تر خواهد شد.

پایه ریاضی خود را قوی کنیم

پایه ریاضی خود را قوی کنیم

 1. حضور مرتب در کلاس‌های ریاضی و فعال بودن در کلاس،

  پایه ریاضی خود را قوی کنیم

از دیگر موارد قوی کردن پایه ریاضی، حضور مرتب در کلاس‌های ریاضی می‌باشد. سعی کنید مدام پرسش و پاسخ داشته باشید. باید خوب گوش کنید و مدام جزوه یادداشت کنید. اینگونه می‌توانید به تدریج در درس ریاضی قوی شوید.

 1. مرور درس در طول ترم به صورت منظم،

  پایه ریاضی خود را قوی کنیم

باید مطالب در طول زمان یاد گرفته شود. بعد از هر جلسه که کلاس تشکیل شد، درس قبل را مرور کرده و بعد سراغ درس جدید بروید. درس‌های قبل باید هر از چند گاهی مورد بررسی قرار گیرد تا به مرور فراموش نکنید. اینگونه در زمان امتحانات کار شما راحت می‌باشد.

 1. درست تمرین کردن درس ریاضی و یادگیری عمقی آن

همانطور که گفتیم باید برای درس ریاضی تمرین فراوانی حل شود. حل تمرین باعث می‌شود تا پایه ریاضی‌تان قوی شود. اما در اینجا درست حل کردن تمرین بسیار مهم می‌باشد. بهتر است ابتدا تمرین را خودتان انجام دهید و بعد جواب را مشاهده کنید که آیا درست انجام شده یا خیر.

 1. استفاده از کلاس‌های تدریس خصوصی ریاضی،

  پایه ریاضی خود را قوی کنیم

برخی افراد نمی‌توانند همه مباحث ریاضی را در کلاس آموزش ببینند بنابراین نیاز به معلم خصوصی و تدریس خصوصی ریاضی خواهند داشت. بنابراین یکی از راهکارهای بسیار خوب برای تقویت پایه ریاضی استفاده از کلاس‌های تدریس خصوصی است. اگر می‌بینید که از پایه در درس ریاضی مشکل دارید حتما به سراغ معلم خصوصی خوب بروید.

پایه ریاضی خود را قوی کنیم

پایه ریاضی خود را قوی کنیم

 1. یادداشت کردن اشکالات حین مطالعه و تمرین و برطرف کردن آن

یادداشت کردن ایرادات خود در زمان مطالعه بسیار کمک کننده است. وقتی درس را مطالعه می‌کنید و یا تمرینی حل می‌شود مطمئنن ایرادات خود را هم می‌بینید. باید این اشکالات نوشته شود تا در جلسه بعدی از معلم خصوصی خود سؤال بپرسید. با برطرف شدن این اشکالات در درس ریاضی قوی خواهید شد.

 1. مسائل پیچیده را به بخش‌های کوچکتر تقسیم کنید،

  پایه ریاضی خود را قوی کنیم

همه افراد صددرصد در زمان تحصیل خود با مسائل ریاضی با مشکل مواجه خوهد شد. زمانی که به مشکلی برخوردید باید این سؤال را از خود بپرسید که چگونه می‌توانم مشکلم را برطرف کنم. یا چگونه می‌توانم مسئله ریاضی را به بخش‌های کوچکتر تقسیم نمایم. باید بتوانید خودتان مدیریت لازم را برای حل مشکل داشته باشید.

سؤال را بارها و بارها بخوانید تا مسئله را به خوبی بفهمید و ببنید که آیا با مفاهیم و فرمول‌های آن آشنایی دارید یا نه. با تقسیم کردن یک مسئله دشوار و بزرگ به بخش‌های کوچکتر، از احساس ناتوانی جلوگیری کرده و به راحتی از پس حل مسئله بر می‌آیید.

 1. بر روند حل مسائل تمرکز کنید،

  پایه ریاضی خود را قوی کنیم

دانش‌آموزانی که در مدرسه بر یادگیری بیشتر از گرفتن نمره‌ی عالی تمرکز می‌کنند، گرفتن نمرات بالا احساس خوبی به آن‌ها می‌دهد. اما آنچه مهم است عادات مثبتی است که شما را در طول یادگیری مؤثر شکل می‌دهد.

همین امر مهم در مورد یادگیری نحوه‌ی بهتر شدن در ریاضی صدق می‌کند. دریافت پاسخ درست در امتحانات عالی است. اما چیزی که مهم است، فرایندی است که شما را به این پاسخ درست رسانده است و درک کرده‌اید.

پایه ریاضی خود را قوی کنیم

 1. مثبت بمانید

در ابتدا ممکن است تصور کنید که نمی‌توانید در درس ریاضی بهتر شوید و نمره‌ی خوبی بگیرید. اما با طرز فکر و ابزار مناسب می‌توانید درک خوبی از ریاضی بدست ‌آورید و در نتیجه نمرات بهتری هم بگیرید.

طرز فکرتان بسیار مهم است و عبارات مثبتی را که برای خود بیان می‌کنید به شما کمک می‌کند که دانش‌آموزی موفق و انعطاف‌پذیری شوید. همچنین خودگویی منفی هم نتیجه‌ی عکس خواهد داشت.

سخن آخر

در این مقاله در رابطه با دلایل پایه ریاضی ضعیف و روش‌های تقویت پایه ریاضی صحبت کردیم. از دلایل پایه ریاضی ضعیف را معلم نامناسب، مطالعه نکردن درس و یا درست مطالعه نکردن ریاضی بیان نمودیم.  برای تقویت پایه ریاضی هم روش‌هایی مانند حضور مرتب در کلاس‌ها، استفاده از کلاس‌های تدریس خصوصی، تمرین حل کردن و مرور درس در طول ترم، درست تمرین کردن ریاضی . …. بیان کردیم.

ارسال یک نظر

عضویت کاربر

شما اجازه ثبت نام ندارید

بازنشانی کلمه عبور