موسسه نام آوران شهد قلم با مجوز رسمی از وزارت آموزش و پرورش با 18سال سابقه ی درخشان و کادر حرفه ای. فعال در زمینه ی تدریس خصوصی کلیه دروس در تمام مقاطع تحصیلی، امور آموزشی، آموزش زبان های خارجی و نهضت سواد آموزی با مدیریت خانم سنایی

ویژگی تصویر

آموزشگاه تدریس خصوصی نام آوران

  /  مقالات   /  روش‌های درک بهتر ریاضی در کلاس‌های خصوصی و گروهی
درک بهتر ریاضی در کلاس‌های خصوصی و گروهی

روش‌های درک بهتر ریاضی در کلاس‌های خصوصی و گروهی

ریاضیات از دروس بسیار مهم در همه مقاطع تحصیلی می‌باشد. مهم بودن آموزش ریاضی نه تنها در درس است بلکه در روزمره و در دنیای واقعی هم بسیار کاربرد دارد. باید ریاضی را بلد بود تا بتوان از پس کارها و محاسبات روزانه زندگی برآمد. کسی که ریاضی نداند در مسائل روزانه خود به مشکل بر‌می‌خورد. درک ریاضی سخت بوده و برای اکثر افراد کاری دشوار است. ما در این مقاله به روش‌های درک بهتر ریاضی در کلاس‌های خصوصی و گروهی می‌پردازیم. همراه باشید.

آموزشگاه نام‌آوران شهد قلم، از معتبرترین مرکز آموزش تدریس خصوصی در شهر تهران می‌باشد.

کمک گرفتن از معلم خصوصی بهترین روش یادگیری ریاضی

ممکن است دانش‌آموزی به یادگیری درس ریاضی علاقه‌ای نداشته باشد و نسبت به یادگیری آن بی‌انگیزه باشد. در این مواقع به یک شخصی با تجربه و راهنمای خوب نیاز است. این دانش‌آموز نیاز دارد تا از نظر روحی و هم درسی حمایت شود. در حقیقت معلم خصوصی در این زمان بسیار کمک کننده می‌باشد.

معلم خصوصی کمک می‌کند تا شاگرد مفاهیم درس را درک کرده و با روش‌ّهای یادگیری آسان ریاضی، مطالعه این درس برای شاگرد جذاب ‌شود.

 1. برای درک بهتر ریاضی در کلاس‌ّهای خصوصی و گروهی، هرگز تمرین فراوان را دست‌ کم نگیرید.

بعد از اینکه دانش‌آموز مفهوم ریاضی را درک کرد، برای به خاطر سپردن کامل ریاضی باید تمرین فراوان داشته باشد. زیرا ریاضی یک درس حفظی نیست که فقط خوانده و حفظ شود، بلکه دانش‌آموز باید تمرین کند تا در ذهنش ماندگار شود. بعد از درک مفهوم حداقل دو روز ریاضی را تمرین کنید تا با تمرین کردن در ذهن شما ماندگار شود. ریاضی یک درس به هم پیوسته می‌باشد و معمولا تکرار مطالب در درس‌های بعد باعث یاد‌آوری مفاهیم قبلی دروس‌ خواهد شد.

درک بهتر ریاضی در کلاس‌های خصوصی و گروهی

درک بهتر ریاضی در کلاس‌های خصوصی و گروهی

 1. فرمول‌های خام را به خاطر بسپارید، از روش‌های درک بهتر ریاضی در کلاس‌های خصوصی و گروهی

توصیه ما این است که فرمول‌های خام همیشه باید در ذهنتان باشد. زیرا اکثر فرمول‌ها گرفته شده از همین فرمول‌های خام است که به پارامترهای دیگر اضافه شده و ساخته می‌شود.

 1. برای فهم فرمول‌ها، آن‌ها را به زبان فارسی برگردانید. 

این تکنیک برای درک فرمول‌ها بسیار مناسب است. می‌توانید از کتاب‌هایی که در این زمینه وجود دارد استفاده کنید. این منابع و کتاب‌ها جامع بوده و می‌توانید بر اساس سطح خودتان تهیه کنید.

 1. یک گروه برای مطالعه ریاضی ایجاد کنید. روش‌های درک بهتر ریاضی در کلاس‌های خصوصی و گروهی

از دیگر روش‌های درک بهتر ریاضی، ایجاد یک گروه برای مطالعه ریاضی است. زیرا همه دانش‌آموزان مسائل مختلف ریاضی را با یک دید نمی‌بینند بلکه دید متفاوتی دارند. ممکن است دانش‌آموزی حل مسئله‌ای برایش سخت باشد و نتواند آن را به راحتی درک کند، اما دانش‌آموز دیگر برایش بسیار ساده باشد. بنابراین داشتن یک گروه ریاضی می‌تواند باعث حل مشکلات یکدیگر شود و کمک کننده باشد.

درک بهتر ریاضی در کلاس‌های خصوصی و گروهی

درک بهتر ریاضی در کلاس‌های خصوصی و گروهی

 1. روش‌های درک بهتر ریاضی، برای یادگیری بهتر به دیگران آموزش دهید

توضیح دادن مطالب ریاضی‌ای که یاد گرفته‌ایم می‌تواند کمک کننده بوده و می‌توان مفاهیم را بهتر به ذهن سپرد. باید چیزی را که یاد گرفته‌اید برای دیگران توضیح دهید و یا روش‌های حل یک مسئله ریاضی را برای دوستان خود بگویید و حل کنید.

 1. دسته‌بندی مسائل و سوالات مشابه هم و حل آن‌ها به مرور زمان

شما ممکن است برای یادگیری درس ریاضی، کتاب‌ها و منابع بسیاری را تهیه کرده باشید، اما بدانید که استفاده از آن‌ها به صورت همزمان اصلا کار درست و نتیجه بخشی نمی‌باشد. بهتر است که براساس درجه سختی سوالات و به مرور زمان از آن‌ها استفاده نمایید.

 1. با تجزیه و تحلیل سوالات ریاضی، روش‌های مختلفی را پیدا کنید

برای اینکه روی درس ریاضی تسلط بیشتری پیدا کنید، بهتر است که یک مسئله را به روش‌های مختلف حل کنید. باید هر سوالی را قبل از حل کردن به خوبی درک کرده و روی آن فکر کنید و با تجزیه و تحلیل به دنبال روش‌های مختلف حل آن باشید. این تکنیک باعث می‌شود تا ریاضی را به طور عمیق یاد بگیرید و به مرور زمان تسلط زیادی روی حل مسائل داشته باشید.

درک بهتر ریاضی در کلاس‌های خصوصی و گروهی

درک بهتر ریاضی در کلاس‌های خصوصی و گروهی

 1. پرهیز از حل ذهنی مسائل

یکی دیگر از روش‌های درک بهتر ریاضی در کلاس‌های خصوصی و گروهی به خاطر داشتن این موضوع است که هرگز مسائل را به صورت ذهنی حل نکنید. زیرا ریاضی درسی است که باید روی کاغذ نوشته و حل شود. برخی دانش‌آموزان بنا به دلایلی، ریاضی را به صورت ذهنی حل می‌کنند که این یک اشتباه بزرگ می‌باشد که نه تنها به یادگیری منجر نمی‌شود بلکه ممکن است آسیب هم داشته باشد.

تمرینات ریاضی را با حوصله روی کاغذ نوشته و به صورت کامل مسئله را حل کنید. حتی اگر پاسخ اشتباه بدهید اشکال ندارد می‌توانید در تدریس خصوصی و یا گروهی از معلم خود بپرسید. مهم این است شما نوشتن راه‌حل‌ها را تمرین کنید. پس هرگز تصور نکنید با حل ذهنی یک تمرین، آن را یاد گرفته‌اید.

 1. حل نمونه سوالات

یکی از مهمترین کاری که باید در زمان یادگیری ریاضی انجام دهید این است که نمونه سوالات زیادی حل کنید. در این قسمت چند نمونه از شیوه‌ی حل نمونه سوال ریاضی را بیان می‌کنیم:

نکته اول: بهتر است در حل نمونه سوالات ریاضی، به سراغ سوالات طراحی شده، بعد از هر درس بروید.

 دوم: برای حل نمونه سوالات باید به سراغ نمونه سوالاتی بروید که سه سطح ساده، متوسط و سخت دارد.

 سوم: باید خودتان ابتدا نمونه سوالات را حل کرده و بعد به سراغ پاسخ بروید و اینکار را بارها و بارها انجام دهید. ابتدا شاید سخت باشد اما کم‌کم ذهنتان عادت کرده و یاد می‌گیرید که چطور به تجزیه و تحلیل مسائل ریاضی بپردازد.

چهارم: اگر گمان می‌کنید که در درس ریاضی ضعیف هستید باید ابتدا به سراغ نمونه سوالات ساده بروید.

 پنجم: همه مراحل پاسخ دادن به سوال را روی کاغذ بیاورید. همانطور که گفتیم از حل ذهنی بپرهیزید.

 ششم: سعی کنید برای حل سوالات آن‌ها را دسته‌بندی کرده و سوالات شبیه به هم و با درجه سختی مشابه را در یک دسته قرار دهید و به صورت پراکنده حل نکنید.

 1. داشتن تمرکز در کلاس درس

همه می‌دانید که ریاضی درس بسیار پیچیده و سختی است که باید برای یادگیری آن در کلاس تمرکز فراوانی داشت. مطالب درس داده شده در همان روز باید یاد گرفت و تمرین زیاد شود. اگر مطلبی را متوجه نشدید باید سوال بپرسید، نباید از پرسیدن خجالت بکشید و تا برطرف شدن مشکلاتتان از معلم کمک بخواهید.

درک بهتر ریاضی در کلاس‌های خصوصی و گروهی

درک بهتر ریاضی در کلاس‌های خصوصی و گروهی

 1. برای یادگیری ریاضی حتما خلاصه‌برداری کنید، روش‌های درک بهتر ریاضی در کلاس‌های خصوصی و گروهی

خلاصه‌برداری کمک می‌کند تا درس را بهتر درک کنید و یاد بگیرید. بهتر است جدولی تهیه شود تا همه فرمول‌های یاد گرفته شده به همراه نکات مهم در جدول وارد شود. اینگونه دیگر نیاز نیست که برای پیدا کردن فرمول‌ها در کتاب بگردید و وقتتان به هدر رود.

 1. روش‌های درک بهتر ریاضی در کلاس‌های خصوصی و گروهیتشخیص نقاط ابهام و ضعف خود، 

زمانی که مبحثی را مطالعه می‌کنید، مواردی را که متوجه نمی‌شوید را یادداشت کرده و در جلسه بعدی از معلم خصوصی و یا معلم مدرسه بپرسد. این موارد به شما کمک می‌کند تا مطالب درسی انبار نشود و به مرور مشکلاتتان هم برطرف خواهد شد.

این را هم بخوانید: نکاتی برای موفقیت در ریاضی کنکور

 

 

ارسال یک نظر

عضویت کاربر

شما اجازه ثبت نام ندارید

بازنشانی کلمه عبور